Џамбаски бара враќање на ветото: Прогласувањето бугарски личности за забранети нема да ја избрише историската вистина

Европратеникот Ангел Џамбаски денеска на својот Фејсбук профил побара да се врати ветото за Северна Македонија.

„Врати го веднаш ветото на Северна #Македонија“, напиша тој.

Оваа изјава следи по изјавата на претседателот Стево Пендаровски за Џамбаски да се прогласи за „персона нон грата“.

Според Џамбаски, обидот бугарските јавни личности да се прогласат за забранети лица во Северна Македонија нема да ја избрише историската вистина.

„Сите провокативни напори на Стево Пендаровски, Димитар Ковачевски и Бујар Османи мора најостро да се осудат. Само антибугарската влада во Скопје може да биде прогласена за „персона нон грата“ во Европската Унија“, напиша Џамбаски.

  • Ознаки
  • 1

Поврзани вести

spot_img

Најважното