Поврзи се

Македонија

Дилема меѓу ДУИ и СДСМ за „државни патишта“? – ТВ21 дознава дека ЕУ ќе додели 1 милијарда евра за инфраструктура

Published

on

Беше најавено дека на средината на октомври ќе бидат назначени новите директори, но тоа не се случи!

-Текстот продолжува по рекламата-

Последната најава е дека во вторник ќе  бидат договорени неколку имиња. Меѓутоа се уште останува недефинирано кој кое место ќе го заземе и како ќе се поделат функциите ме коалиционите партнери.

Нејасни се и причините за овие одложувања, што го покрева прашањето дали владините партнери едвај можат да се договорат за поделбата на колачот.

ТВ21 дознава дека меѓу најдискутираните претпријатија е токму Државни патишта кое и беше ветено на ДУИ, но на СДСМ и е тешко да се откаже од него особено откако се дозна дека ЕУ ќе издвои 1 милијарда евра за инфраструктура, велат нашите извори.

Артан Груби од ДУИ тврди дека нема да има измени на позициите за кои веќе се договориле.

„При крај сме со преговорите за преземањето одговорности и кадровски распределби. Верувам дека следниве денови ќе ги поделиме одговорностите и потребните лица ќе започнат со спроведување на владините програмски одредби, а нема измена во почетната поделба на одговорностите“, посочи Артан Груби.

Од тоа што е познато до сега, се очекува директор на претпријатието Државни патишта да биде Ејуп Рустеми, актуелен директор на Македонски пошти. Во МЕПСО се очекува да биде назначен Куштрим Рамадани, во Фондот за здравствено осигурување,  Фатон Ахмети, во АЕК, Јетон Акики, во агенцијата за лекови “Малмед“, Лирим Шабани, а во М-НАВ предложени се две имиња, Миѓен Селмани и Фахредин Хамиди.

Ејуп Рустеми – Државни патишта

Куштрим Рамадани – МЕПСО

Фатон Ахмети – ФЗО

Јетон Акики – АЕК

Лирим Шабани – Агенција за лекови “Малмед“

Миѓен Селмани и Фахредин Хамиди – М-НАВ

Управи кои се очекува да бидат управувани од СДСМ се Царинската управа каде се очекува да биде назначен Горан Сугаревски, Здравствен фонд, Мухамед Зекири, Железници – Инфраструктура, Хари Локвенец, УЈП, Сања Лукаревска и Електрани, Васко Ковачевски.

Не е познато со кои управи ќе раководи Беса. Извори од оваа партија за ТВ21 велат дека “Беса ќе има управи кои никогаш не биле раководени од Албанци“.

.

Извор: ТВ21

Совет за етика во медиуми

Македонија

Ковачев: Бугарија не е фашистичка држава, ниту владеел некој фашист, ниту пак царот Борис е фашист

4NEWS.mk

Ќе доцнат ли платите во ноември?

Македонија

Поштата пропадна, кој ќе сноси одговорност? – Директорот молчи, Владата лош менаџер

4NEWS.mk

Николовски ја „спакува“ Димова: Ако не си поднесе оставка Владата ќе ја разреши

Македонија

Дилема меѓу ДУИ и СДСМ за „државни патишта“? – ТВ21 дознава дека ЕУ ќе додели 1 милијарда евра за инфраструктура

Македонија

Таравари: Да се формира широка коалиција поради Ковид-19, а потоа со локалните одиме и на парламентарни избори

Македонија

Зошто е проблем ако едниот носи маска, а другиот не?, објаснува Караџоски

Македонија

Филипче: Мини жаришта во моментов се Скопје, Штип и Струмица, овие мерки кои ги предлагаме ќе дадат резултат ако се почитуваат

4NEWS.mk

Стоилковски: Издадена е наредба за мое присилно приведување

4NEWS.mk

Првичните анализи готови – Имало ли коронавирус во Македонија и пред 26 февруари?

Македонија

ЕКСКЛУЗИВНО Николовски во Клик Плус: Ќе побарам оставка од Лидија Димова!

Македонија

Во градскиот парк во Кавадарци од денеска и официјално започна со работа регионален вински музеј

Музика и Филм

Уште една „ приказна“ за сите нас, Васил Гарванлиев ја промовираше новата песна

Музика и Филм

Со ангелски глас и песна во модерен ритам Сања Димова ќе ја освојува домашната сцена

Македонија

Лифтовите потенцијални жаришта на коронавирусот – како да ги направиме безбедни?

Македонија

Венко Филипче тројно погледан на ТВ21 од Канал 5 телевизија

Македонија

Соопштение за мерките на ВРСМ за првата фаза на олабавување на вонредните околности

Македонија

ТВ21 ЕКСКЛУЗИВНО: Потврден говедски коронавирус во Македонија, човек може да го зарази својот миленик, но не и обратно

Музика и Филм

„THE ELEPHANT“ прв македонски краткометражен филм со ирски и старо англиски акцент

Музика и Филм

Македонец во Словенија направи песна репрезент за градот

WP2FB Auto Publish Powered By : XYZScripts.com