ДОКОЛКУ СТЕ ЉУБИТЕЛ НА ПАСТА, МОРА ДА ГО ПРОБАТЕ ОВА: Божествена Карбонара, по рецепт на Гордон Ремзи!

Без причина не викаат дека животот е комбинација од магија и тестенини. Речиси и нема човек кој не би уживал во ова јадење, особено ако е кремасто, сочно и вкусно, според рецептот на најдобрите готвачи како Гордон Ремзи.

Имено, тој го откри својот совршен рецепт за кремаста карбонара паста која е готова за само 10 минути. Во продолжение погледнете како можете брзо и лесно да го подготвите овој познат специјалитет дома и да уживате во овој вкусен оброк!

Состојки:

 • фино парче месна чадена сланина
 • половина пакување шпагети
 • 2 жолчки
 • 2 поголеми шампињони
 • 2 чешниња лук
 • 1 лута пиперка
 • малку замрзнат грашок
 • 180 гр кисела павлака
 • пармезан
 • сол
 • бибер
 • маслиново масло
 • магдонос

Подготовка:

 1. Шпагетите се ставаат во зовриена вода.
 2. Во тава загрејте малку маслиново масло и додадете ја сланината исечкана на коцки.
 3. Лукот ситно се сечка, па се додава сланината, сечканите шампињони, ситно сечканата лута пиперка и малку грашок.
 4. Додадете рендан пармезан и павлака во садот во кој сте ги одвоиле жолчките.
 5. Сè убаво соединете и додадете малку вода, па повторно промешајте.
 6. Земете околу 10 лажици од водата во која се варат шпагетите и ставете ја во тавчето со сланина и другите состојки.
 7. Кога ќе се сварат шпагетите, процедете ги и додајте ги во тавата.
 8. Сè убаво измешајте, додадете ја смесата со жолчки, па повторно промешајте.
 9. Се посипува со сечкан магдонос, се меша убаво, па се сервира во чинија и одозгора се ренда многу пармезан.

Погледнете ја подготовката:

Поврзани вести

Ковачевски – Петков: Ги поставивме основите за брз напредок на меѓусебните односи

Премиерот Димитар Ковачевски и премиерот Кирил Петков имаа тет-а-тет средба во рамките на официјалната посета на владината делегација на Северна Македонија на Република Бугарија. На средбата беше истакнато дека...

Работните групи на владите на Македонија и Бугарија ги поставија основите за работа и го утврдија роковите за исполнување на приоритетите

Во насока на продлабочување на билатералната соработка меѓу РСМ и Бугарија, во рамките на заедничката седница на двете влади во Софија, се одржаа и одделни состаноци на работните групи утврдени за време...

Еве што се собира прашина во вашиот дом

Време е за општа заштеда, и без разлика од кој извор на нередот, оваа листа ќе ви помогне да го елиминирате она што не ви треба, за да можете да направите простор...

Ковачевски и Петков: Да работиме на потенцијалите и предностите и да оствариме напредок во пријателството наместо национализам и говор на омраза

Премиерот Димитар Ковачевски, придружуван од министрите кои се дел од делегацијата на Владата на Република Северна Македонија, утринава пристигнаа во резиденцијата „Бојана“, каде што ги пречека премиерот Кирил Петков и министрите во...

Најважното

Ковачевски – Петков: Ги поставивме основите за брз напредок на меѓусебните односи

Премиерот Димитар Ковачевски и премиерот Кирил Петков имаа тет-а-тет средба во рамките на официјалната посета на...

Работните групи на владите на Македонија и Бугарија ги поставија основите за работа и го утврдија роковите за исполнување на приоритетите

Во насока на продлабочување на билатералната соработка меѓу РСМ и Бугарија, во рамките на заедничката седница на двете влади во Софија, се...

Ковачевски и Петков: Да работиме на потенцијалите и предностите и да оствариме напредок во пријателството наместо национализам и говор на омраза

Премиерот Димитар Ковачевски, придружуван од министрите кои се дел од делегацијата на Владата на Република Северна Македонија, утринава пристигнаа во резиденцијата „Бојана“,...

Сончево со мала до умерена облачност и многу студено

Сончево со мала до умерена облачност и многу студено. Ќе дува умерен ветер од северен правец. Продолжува периодот на...

718 нови случаи на ковид-19 – пријавени се 22 починати лица

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје дека во последните 24 часа: Направени се 3.044...