Елката и божиќната ѕвезда не се единствените растенија кои ги користиме за украсување на домот за празниците: Погледнете ги овие убавици!

Божиќните ѕвезди, празничните венци и разните природни цветни аранжмани се неизбежен дел од нашите ентериери, вклучувајќи ги и овие празници. Внимавајте при изборот на растенијата, бидејќи со соодветна грижа и внимание, тие можат да траат подолго од овие празници, за следната година да биде уште побујна и поубава. Овогодинешните хитови се амарилис, божиќен кактус, орхидеи, каланхо и божиќен кактус. Еве како да ги одржувате.

АМАРИЛИС

Амарилис е повеќегодишно растение кое не бара многу грижа. Чувајте го на светлина, но не на директна сончева светлина, полевајте го еднаш или двапати неделно, но хранете го редовно. Цвета еднаш годишно, а доколку правилно се грижите за него, долго ќе биде дел од вашиот цветен инвентар.

БОЖИЌНА ЅВЕЗДА

Ова популарно растение е незаменливо секоја година, а многумина од нас посакуваат да го имаат во текот на целата година. Често не успеваме да го направиме тоа бидејќи ова растение е малку понапорно. Најважно со ова растение е кога ќе го купите, треба да го оставите неколку часа на малку поладен простор за растението постепено да се прилагоди на нов простор каде што не треба да биде постудено од 23 степени. . Во никој случај не треба да го чувате на провев или во близина на извор на топлина. Не го поместувајте растението кога ќе најдете соодветно место за него и секогаш полевајте го одозгора – со истурање вода во чинија, но не држете ја водата во чинијата повеќе од 10 минути. После тоа, полевајте го нормално секој втор ден.

БОЖИЌЕН КАКТУС

Ова растение е идеално за суви и затворени простори и не бара многу нега и наводнување. Направете го ова еднаш неделно, а можете да го прскате со застоена вода на секои неколку дена. За да цвета треба да му се обезбеди многу индиректна светлина и да не се поместува бидејќи не сака промени. За време на цветањето, избегнувајте пресадување и прекумерно изложување на растението.

КАЛАНХОА

Kalanchoe лесно се одгледува и не бара премногу грижа. Можете лесно да го одгледувате дома, а во потопло време ќе расте и на вашиот балкон или градина. Во лето се полева 2 до 3 пати неделно, додека во зима треба минимално да се полева. Обезбедете ѝ многу светлина и таа ќе биде ваш редовен домаќин долго време.

ОРХИДЕЈА

Познато е дека орхидеите се чувствителни растенија, но ако следите одредени правила, брзо ќе научите што им е потребно за да растат здрави и големи. Тие исто така сакаат индиректна светлина, но не сакаат многу наводнување. Најдобро е да ги туширате или накратко да ја натопите теглата во вода и да оставите целата вода да се исцеди. Грижата за нив зависи и од видот, затоа информирајте се добро пред да купите.

Поврзани вести

Одложени продолженијата на „Невозможна мисија“

Седмиот и осмиот филм од франшизата „Невозможна мисија“, со Том Круз во главната улога, се одложени за 2023 и 2024 година поради пандемијата на Ковид-19, соопштија продуцентите Парамаунт Пикчрс и Скајденс. „Невозможна мисија 7“ требаше да почне да се прикажува во...

Ковачевски – Петков: Ги поставивме основите за брз напредок на меѓусебните односи

Премиерот Димитар Ковачевски и премиерот Кирил Петков имаа тет-а-тет средба во рамките на официјалната посета на владината делегација на Северна Македонија на Република Бугарија. На средбата беше истакнато дека...

Работните групи на владите на Македонија и Бугарија ги поставија основите за работа и го утврдија роковите за исполнување на приоритетите

Во насока на продлабочување на билатералната соработка меѓу РСМ и Бугарија, во рамките на заедничката седница на двете влади во Софија, се одржаа и одделни состаноци на работните групи утврдени за време...

Еве што се собира прашина во вашиот дом

Време е за општа заштеда, и без разлика од кој извор на нередот, оваа листа ќе ви помогне да го елиминирате она што не ви треба, за да можете да направите простор...

Најважното

Ковачевски – Петков: Ги поставивме основите за брз напредок на меѓусебните односи

Премиерот Димитар Ковачевски и премиерот Кирил Петков имаа тет-а-тет средба во рамките на официјалната посета на...

Работните групи на владите на Македонија и Бугарија ги поставија основите за работа и го утврдија роковите за исполнување на приоритетите

Во насока на продлабочување на билатералната соработка меѓу РСМ и Бугарија, во рамките на заедничката седница на двете влади во Софија, се...

Ковачевски и Петков: Да работиме на потенцијалите и предностите и да оствариме напредок во пријателството наместо национализам и говор на омраза

Премиерот Димитар Ковачевски, придружуван од министрите кои се дел од делегацијата на Владата на Република Северна Македонија, утринава пристигнаа во резиденцијата „Бојана“,...

Сончево со мала до умерена облачност и многу студено

Сончево со мала до умерена облачност и многу студено. Ќе дува умерен ветер од северен правец. Продолжува периодот на...

718 нови случаи на ковид-19 – пријавени се 22 починати лица

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје дека во последните 24 часа: Направени се 3.044...