ЕВЕ ЗОШТО ПАЛЕНТАТА Е НАЈЗДРАВИОТ ОБРОК НА СВЕТОТ: Подгответе ја ВАКА и обезбедете си добар почеток на денот!

Палента или качамак е јадење кое потекнува од северна Италија. Популарното име на палентата е качамак и одамна се смета за селско јадење. Многу здрава и вкусна, палентата многу лесно се подготвува и може да се конзумира на различни начини во комбинација со разни намирници, пишува Cajeviza.com.

Тоа е оброк направен од бел или жолт пченкарен гриз. Пченкарното брашно или гризот имаат многу позитивно влијание врз целокупното човеково здравје. Најважно за ова јадење е фактот што палентата не содржи глутен и може да ја консумира секој без разлика на возраста.

Идеален е за мали бебиња, за луѓе кои се грижат за својата тежина или за оние кои имаат проблеми со дигестивниот систем.

Составот на палентата и нејзините здравствени придобивки

Овој оброк содржи доволно минерали, хранливи материи и витамини кои му се потребни на телото за нормално функционирање. Палентата има големо влијание врз превенцијата од разни болести, како и врз целокупното здравје на човекот. Содржи природни масти, т.е. Каритеноидите и тие здрави масти се одговорни за моќта на палентата, која промовира подобра и подобра функција на цревата. Палентата е одлична за отстранување на вишокот килограми, бидејќи влијае и на добро и здраво варење.

Пченката е одговорна за сите придобивки од ова вкусно јадење. Веднаш зад пченицата и оризот, пченката се смета за најважното жито во светот. Тоа е една од најдобрите намирници што го исполнува човечкото тело со долготрајна добра енергија.

Пченкарното брашно содржи широк спектар на хранливи материи. Ова брашно е одличен извор на фолати, витамини Б6, К и Е, пантотенска киселина, тиамин, рибофлавин и ниацин. Исто така, може да се пофали со висока содржина на фосфор, магнезиум, цинк, калиум, бакар, селен и манган.

Благодарение на пченката, која содржи палента, има многу мал број калории во себе, што ја прави идеален оброк за слабеење. Тоа е една од најдобрите и најефикасните намирници препорачани за деца.

100 гр палента содржи околу 380 калории. Содржи само природни материи, па затоа неговите јаглехидрати и липиди се позитивни за човечкото тело. Палента е одличен избор за бебиња и деца.

Здрав оброк кој ќе го обожаваат, особено ако се комбинира со јогурт или некој зеленчук што децата го сакаат. Друга причина што овој оброк е идеален за деца е тоа што палентата спречува нагло опаѓање на имунитетот.

Намалувањето на ризикот од рак е една од придобивките што палентата му ги дава на човечкото тело. Научно е докажано на Универзитетот во Америка дека консумирањето овесна каша значително го намалува ризикот од развој на оваа маѓепсана болест. Палента ќе го намали ризикот од рак на дебелото црево, како и појавата на хемороиди.

Зајакнувањето на клетките на дебелото црево е исто така уште еден успех што е забележан кај луѓе кои вклучиле палента во нивните редовни оброци. Покрај тоа што ќе ги зајакне, палентата ќе има и антиоксидативно дејство на целиот организам, не само на цревата.

Го намалува холестеролот благодарение на добрите масти кои ги содржи, како и влакната и сложените јаглехидрати. Затоа, од овие причини палентата ќе ја спречи појавата на вишок килограми. Конзумирањето на овој здрав оброк носи и придобивки кога се работи за срцето и кружното здравје на една личност.

Има разлика помеѓу домашна и купена палента.

Палентата купена во продавниците е збогатена со аскорбинска киселина, односно витамин Ц и бета каротен и затоа е нешто побогата кога се во прашање витамините А и Ц отколку дома, а кога станува збор за калории, јаглехидратите и мастите се слични по состав. и домашни и комерцијални.

Подготовка на палента

Палента може да се подготви на два начина. Секој од нив е многу лесен и брз за подготовка. За да се направи палента на прв начин, потребно е во тенџерето да се стават 3 и пол чаши вода. Потоа додадете малку сончогледово масло и малку сол. Кога сето ова ќе зоврие, температурата се намалува на минимум и со постојано мешање се прелива една шолја пченкарна палента.

При складирање на палентата се препорачува употреба на дрвена лажица, поради оксидацијата на металната лажица. Во овој вкусен оброк може да се додадат некои здрави семки или омилен зеленчук.

Друг начин за подготовка е: Истурете литар и половина вода во тенџере. Потоа додадете една кафена лажичка сол и почекајте водата да зоврие. Кога водата ќе зоврие додадете 500 гр пченкарно брашно. Брашното ќе остане на површината на водата. Направете дупка во брашното со дрвена лажица и оставете го да се готви на умерено тивок оган. По некое време брашното ќе се стопи со вода и потоа палентата, вкусна и здрава, е подготвена за консумирање.

Поврзани вести

Дали пуканките се едни од најздравите закуски?

Пуканките се една од најпопуларните закуски. Сепак, честа дилема е дали пуканките навистина се една од најздравите закуски? Пуканките се навистина одличен избор за грицкање доколку не сакате да...

Петков: Во следните 4 месецеи историската комисија ќе има барем три средби

Денеска на прес конференцијата меѓу премиерите Димитар Ковачевски и Кирил Петков беше посочено дека се интензивира работата на Мешовитата комисија прашања меѓу Скопје и Софија. „Сакам да забележам дека...

Одложени продолженијата на „Невозможна мисија“

Седмиот и осмиот филм од франшизата „Невозможна мисија“, со Том Круз во главната улога, се одложени за 2023 и 2024 година поради пандемијата на Ковид-19, соопштија продуцентите Парамаунт Пикчрс и Скајденс. „Невозможна мисија 7“ требаше да почне да се прикажува во...

Ковачевски – Петков: Ги поставивме основите за брз напредок на меѓусебните односи

Премиерот Димитар Ковачевски и премиерот Кирил Петков имаа тет-а-тет средба во рамките на официјалната посета на владината делегација на Северна Македонија на Република Бугарија. На средбата беше истакнато дека...

Најважното

Петков: Во следните 4 месецеи историската комисија ќе има барем три средби

Денеска на прес конференцијата меѓу премиерите Димитар Ковачевски и Кирил Петков беше посочено дека се интензивира...

Ковачевски – Петков: Ги поставивме основите за брз напредок на меѓусебните односи

Премиерот Димитар Ковачевски и премиерот Кирил Петков имаа тет-а-тет средба во рамките на официјалната посета на владината делегација на Северна Македонија на...

Работните групи на владите на Македонија и Бугарија ги поставија основите за работа и го утврдија роковите за исполнување на приоритетите

Во насока на продлабочување на билатералната соработка меѓу РСМ и Бугарија, во рамките на заедничката седница на двете влади во Софија, се...

Ковачевски и Петков: Да работиме на потенцијалите и предностите и да оствариме напредок во пријателството наместо национализам и говор на омраза

Премиерот Димитар Ковачевски, придружуван од министрите кои се дел од делегацијата на Владата на Република Северна Македонија, утринава пристигнаа во резиденцијата „Бојана“,...

Сончево со мала до умерена облачност и многу студено

Сончево со мала до умерена облачност и многу студено. Ќе дува умерен ветер од северен правец. Продолжува периодот на...