Како киселото млеко да биде цврсто? Сите го купуваме во маркетите, а домашното е многу подобро

Киселото млеко е свежо млеко кое во текот на денот е оставено да ферментира и кисело на топло место. Често се препорачува во исхраната, а богат е со витамините К1 и К2, но има и калциум, калиум и магнезиум.

Има многу придобивки од киселото млеко што може да ги вклучи и неговите ефекти врз варењето, имунолошкиот систем, здравјето на срцето и токсичноста во телото, меѓу другото.

Помош во варењето

Бактериските култури кои се наоѓаат во ова ферментирано млеко можат да му помогнат на вашиот стомак полесно да ја разгради храната и да спречи запек, надуеност и грчеви. Може да има и помалку лактоза во киселото млеко, што го прави идеален за оние кои се нетолерантни на лактоза.

ПРЕПОРАЧУВАМЕ  Дилемата која ги скара готвачите на Балканот: Дали ја ставате оваа состојка во сарма?

Помага при елиминација на токсините

Истражувањата покажаа дека киселото млеко може да помогне во стимулирање на функцијата на црниот дроб и панкреасот, а со тоа помага да се отстранат повеќе токсини од телото, пишува „Органски факти“.

Го зајакнува имунитетот

Овој тип на ферментирано млеко може да содржи широк спектар на хранливи материи, витамини и активни состојки кои му се потребни на имунолошкиот систем за да функционира, вклучувајќи витамин А, цинк, калиум, селен, јод и калциум.

Може да ги намали алергиите

Утврдено е дека ферментираното млеко има помал алергенски ефект кај оние кои се чувствителни на млеко; може да помогне во потиснување на непотребните имунолошки реакции.

ПРЕПОРАЧУВАМЕ  Посно, евтино и лесно: необично вкусни ќофтиња за кои сите мислат дека се направени од месо

Рецепт за кисело млеко:

2 литри млеко (по можност домашно)
200 гр готово кисело млеко
1 лажица кисела павлака

Подготовка:

Сварете го млекото и изладете го додека не се загрее. Во сад ставете 200 грама кисело млеко и додадете павлака, па малку топло млеко и убаво измешајте. Додадете сè во млекото и измешајте.

Истурете во саканите садови, покријте со капак или проѕирна фолија и оставете на топло место во близина на шпоретот преку ноќ. Кога млекото ќе закисели, мора да се стави во фрижидер да се излади.

Следете го 4NEWS.mk на друштвените мрежи Facebook | Twitter | Instagram, како и преку нашиот Viber чет.

ПРИКАЖИ ПОВЕЌЕ ВЕСТИ

spot_img

Најважното