Катица Јанева секој ден излегува од затвор и оди на работа, па се враќа зад решетки

Поранешната специјална јавна обвинителка Катица Јанева од неодамна секој ден излегува од затворот „Идризово“ и оди на работа, а потоа се враќа назад зад решетки. Информацијата за „Фокус“ ја потврди Јовица Станковиќ, директор на Управата за извршување на санкциите. Тој појаснува дека Јанева се уште не ја издржала затворската казна, туку оди на работа.

Поранешната обвинителка работи во адвокатската канцеларија на својот син, Лазар Јанев. Оваа информација денеска ја откри самата Јанева, споделувајќи ја на социјалната мрежа фејсбук.

Оваа привилегија Јанева ја доби бидејќи одлежа поголем дел од казната, речиси пет години од досудените седум.

Поточно таа беше уапсена како осомничена во „Рекет“ на 21 август 2019 година, по што беше во притвор, а по досудената затворската казна од 7 години беше преместена во ,,Идризово”.

Извор: Фокус

Следете го 4NEWS.mk на друштвените мрежи Facebook | Twitter | Instagram, како и преку нашиот Viber чет.
  • Ознаки
  • 1

ПРИКАЖИ ПОВЕЌЕ ВЕСТИ

spot_img

Најважното