Кечмановиќ тврди дека тој не одговара за постапките на неговиот син

Родителите на децата убиени на 3 мај минатата година во основното училиште „Владислав Рибникар“ продолжија да му поставуваат прашања на Владимир Кечмановиќ, таткото на момчето кое по случаен избор пукаше во пријателите и уби девет негови врсници и член на училишното обезбедување. , во кривична постапка пред Високиот суд во Белград. Прашања поставија членови на три семејства кои завчера немаа време да го сторат тоа поради истекот на времето предвидено за судењето.

Како што неофицијално дознаваме, со оглед дека судската одлука ја затвори оваа постапка за јавноста, а вчера прашањата на родителите беа за тоа кој одлучил Коста К., кој тогаш имал 13 години, оди на стрелиште, дали таму бил пукан со воздушна пушка или автоматско оружје.

Според истите информации, обвинетиот Кецмановиќ бурно реагирал кога еден од неговите родители го прашал кој според него сноси одговорност за тоа што се случило во ОУ Владислав Рибникар и каква казна би била соодветна за неговиот син.

– Револтот на родителите го предизвика неговиот одговор дека не одговара за тоа што го направил неговиот син и дека не треба да биде во притвор, каде што е од 4 мај минатата година – открива соговорникот на „Политика“.

Според обвинението, се сомнева дека во периодот од една година пред трагедијата во ОУ Владислав Рибникар, Кечмановиќ го обучувал својот син да ракува со воздух и огнено оружје и муниција, како и да пука во цели во форма на концентрични кругови и силуети на луѓе, за пополнување на рамката, но и како да стоите и да дишете кога користите огнено оружје. Поучени од примерот од претходното рочиште, кога судијата ги одби повеќето прашања на оштетените, сметајќи ги неважни за утврдување на одговорноста на обвинетите, родителите на убиените деца поставија прашања за конкретниот настан за кој е обвинета Кечмановиќ. .

На следниот главен претрес кој е закажан за 15 мај, одбраната треба да ја изнесе Миљана Кецмановиќ, мајката на Коста К.

Следете го 4NEWS.mk на друштвените мрежи Facebook | Twitter | Instagram, како и преку нашиот Viber чет.
spot_img

Најважното