Поврзи се

Македонија

Кризен штаб Гостивар: Состојбата со пандемијата во гостиварско станува сериозна

Published

on

Зголемувањето на бројките на новоинфицирани во гостиварскиот регион загрижува и потребно е да се спроведат активности за доследно почитување на мерките за заштита од корона вирусот. Oва е една од оценките на кризниот штаб за општините Гостивар, Врапчиште, Маврово и Ростуше.

-Текстот продолжува по рекламата-

Ново откриените случаи се од различни населени места и нaселби, што според претседателот на кризниот штаб Арбен Таравари, олабавувањето на мерките и зголемената раздвиженост се ризици кои може да придонесат за зголемување на бројот на заразени.

– Состојбата во овие три општини веќе е сериозна. Сите претставници на институции кои членуваат во штабот апелираат до граѓаните за стриктно придржување на мерките за заштита и протоколите. Состојбата на државно ниво е надвор од контрола. За среќа во Гостивар, во однос на другите градови сме во подобра позиција иако бројката е сериозна. Загрижувачко е дека новозаболените се од различни региони и дека процентот на тестирани кои се позитивни е 15 до 20 отсто и со тоа влегуваме во „црвена фаза“, рече Таравари.

Во Гостиварската општа болница, капацитети за сместување на заболени се речиси пополнети. Во болницата има можност за сместување на 18 пациенти со ковид-19, а слободни кревети се четири. Управата се обратила до властите да им се обезбеди шатор за времена амбуланта и тријажа на сомнителни и заразени со коронавирусот.

Во последната статистика на здравствените власти се наведува дека се излечени 44 пациенти, а активни се 64, од кои во општина Гостивар 43, Врапчиште 20 и еден случај има во Маврово Ростуше. Во трите гостиварски општини досега има 117 заразени – Гостивар 71, Врапчиште 40, и Маврово Ростуше 6. Починати се девет лица.

.

Извор: ТВ21

Loading...
Совет за етика во медиуми

Македонија

Од новите 165 случаи на коронавирус, 71 заразен во Скопје

4NEWS.mk

Мета по средбата со Хоти: Албанија го подржува дијалогот Косово

Македонија

Димитров: Односите со соседите се уредени – македонскиот јазик во ЕУ последен пат е спомнат во 2005

4NEWS.mk

Во Солун принудно слетал авион по пожар во пилотската кабина

Македонија

Богојески од Аеродром: Гласот за 10-ка е за искористување на нашата последна шанса за достоен живот

4NEWS.mk

Цените на нафтата паднаа под 43 долари, расте загриженоста поради ширењето на заразата

4NEWS.mk

СЗО: Првите резултати за лек против Ковид-19 за две недели

Македонија

Ветувања за застапеност во приватниот сектор – Висар Адеми: Најнепромислени изјави што сум ги слушнал досега

4NEWS.mk

Од новите 165 случаи на КОВИД-19, 71 заразен во Скопје

Македонија

Ахмети: Гоце Делчев со кече на глава држел говор пред Албанците и ги обединувал Македонците заедно да работат за оваа држава

Македонија

Заев: Му понудив заедничка Влада на Мицкоски

Македонија

Заразен оџа, затворени 8 џамии во градот – болницата во Кичево тешко се справува со ковид-19

4NEWS.mk

На Јутјуб објавена нова „бомба“ за Зоран Заев

4NEWS.mk

Ахмети: Го сакаме нашиот дел за кој сме пролеале крв

4NEWS.mk

Чулев: Имаме информации дека криминални структури ќе вршат притисок и поткуп на гласачи

Македонија

Шеќеринска: Гласав за Талат Џафери да биде претседател на Собрание по цена да го изгубиме животот

Македонија

ДИК го усвои протокол за гласање, ако не носите маска и ракавици нема да може да гласате

4NEWS.mk

Вратени Македонци кои се обиделе да влезат во Грција преку Бугарија

Македонија

Се појави нова бомба во која наводно се слуша гласот на Мицкоски: Се борам ова СЈО да не помине…

Македонија

ВИДЕО: Обилни врнежи во Битола, градот изгледа како Венеција

Македонија

Лифтовите потенцијални жаришта на коронавирусот – како да ги направиме безбедни?

Македонија

Венко Филипче тројно погледан на ТВ21 од Канал 5 телевизија

Македонија

Соопштение за мерките на ВРСМ за првата фаза на олабавување на вонредните околности

Македонија

ТВ21 ЕКСКЛУЗИВНО: Потврден говедски коронавирус во Македонија, човек може да го зарази својот миленик, но не и обратно

Музика и Филм

„THE ELEPHANT“ прв македонски краткометражен филм со ирски и старо англиски акцент

Музика и Филм

Македонец во Словенија направи песна репрезент за градот

Македонија

ВИДЕО: Силна експлозија во фабрика во Битола – на терен противпожарни екипи

Музика и Филм

НОВО ВИДЕО: Момците од Театро бенд пеат „За тебе“

Македонија

ВИДЕО: Секоја чест! Полицајци од ПС Бутел спасија мало куче од дупка длабока 4 метри

Македонија

(ВИДЕО) Пенадровски: Да не сум претседател и јас би се иселил од Македонија