Медведев: Одлуката за апсење на Путин ќе има монструозни последици

Одлуката на Меѓународниот кривичен суд (МКС) да издаде налог за апсење на рускиот претседател Владимир Путин ќе има монструозни последици за меѓународното право. Ова го тврди заменик-претседателот на Советот за безбедност на Русија и поранешен шеф на државата Дмитриј Медведев, цитиран од ТАСС.

„Тие одлучија да му судат на претседателот (. . .) на нуклеарна сила која не е членка на МКС по истата основа како САД и другите земји. Очигледно, тие ја добија најригидната воведна инструкција“, рускиот политичар. напиша денеска во Телеграм.

„Практичната вредност секако не е ништо, но ви благодариме што се сетивте на нас. Сепак, последиците за меѓународното право ќе бидат монструозни. Затоа што ова е колапс на темелите, на принципите на правото. Вклучувајќи ги и постулатите според кои одговорноста е неизбежно.Сега никој нема да бара никакви меѓународни тела,сите ќе се договорат меѓу себе.Сите глупави одлуки на ОН и другите структури ќе почнат да пропаѓаат.Доаѓа мрачно зајдисонце за целиот систем на меѓународни односи.Довербата е исцрпен“, коментира Медведев.

Следете го 4NEWS.mk на друштвените мрежи Facebook | Twitter | Instagram, како и преку нашиот Viber чет.
spot_img

Најважното