МИНИ БОЖИЌНИ ЕЛКИ: Најубавите новогодишни тортички готови на час!

Време е да подготвите празнични слатки. Овие мини колачи ќе ја зачинат секоја трпеза

Состојки:

  • 100 гр бадемово брашно
  • 100 гр шеќер во прав
  • 85 g белки
  • 85 гр шеќер
  • 1/2 лажичка сол
  • 1/4 лажичка екстракт од ванила

За фил:

  • 100 гр купен пудинг од ванила
  • 90 гр крем сирење
  • 30 гр сирење маскарпоне
  • 30 гр шеќер во прав

Подготовка:

Во блендер измешајте ги бадемовото брашно и шеќерот во прав. Потоа просејте ја добиената смеса и оставете ја на страна. Белките изматете ги со прстофат сол, потоа додадете го шеќерот и продолжете со матење додека не добиете цврста смеса. Во белките додадете ја ванилата и малку зелена боја на колачот и продолжете да мешате. Измешајте ги двете смеси и истурете ги во шприц за колачиња. Закачете ја хартијата за печење на плехот, па истурете ја смесата. Направете кругови со различни големини. Добро протресете ја тавата и печете на 150 ° C околу 15-18 минути.

Изматете ги пудингот, крем сирењето и маскарпоне, па додадете го шеќерот во прав. На работ на макаронот се става тенок слој фил, па се витка во украсни ѕвездички. Потоа истурете го филот во средината, па новиот макарон, повторно виткајте го во ѕвездите, наполнете го и наредете го така додека не направите елка. Потоа украсете со украсни монистра и ставете малку фил и одозгора едно зрно.

Поврзани вести

Поради необичната игра што ја смислија, куче и мачка се хит на Интернет

Мачето Лео и кучето Кампер се неразделни пријатели. Дуото постигна голема слава и на социјалните мрежи, а причината за тоа е интересна игра, во која уживаат и двајцата. Имено,...

Владата одлучи: Се намалува периодот на изолација или карантин на 7 дена

Лицата кои се лабораториски потврдени на КОВИД-19 (со PCR тест или со брз антингенски тест), а кои не развиле симптоми на болест односно се асимптоматски случаи на КОВИД-19 им се одредува домашна...

Владата доцна вечерва донесе одлука – еве кога и како ќе започне учебната година

На денешната седница Владата донесе одлука наставата во основното и средното образование да продолжи со физичко присуство на учениците на 1 февруари. Оваа одлука е донесена врз основа на...

Почина Ратка Бакалиноска – првоборец и носител на Партизанска споменица 1941 година за учество во НОБ

По кусо боледување, вчера на 95-годишна возраст почина Ратка Бакалиноска, првоборец и носител на Партизанска споменица 1941 година за учество во Народноослободителната борба (НОБ), и одликувана со повеќе ордени и признанија на...

Најважното

Владата одлучи: Се намалува периодот на изолација или карантин на 7 дена

Лицата кои се лабораториски потврдени на КОВИД-19 (со PCR тест или со брз антингенски тест), а...

Владата доцна вечерва донесе одлука – еве кога и како ќе започне учебната година

На денешната седница Владата донесе одлука наставата во основното и средното образование да продолжи со физичко присуство на учениците на 1 февруари.

2.019 нови случаи на ковид-19 – пријавени 19 починати лица

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје дека во последните 24 часа: Направени се 6.119...

Возачот е виновен за автобуската несреќа кај Струма, утврдиле бугарските истражители

Бугарската националната истражна служба го затвори случајот за несреќата на автопатот Струма во која загинаа 45 лица, изјави за БГНЕС шефот на...

Ковачевски се сретна со Борисов: Да се развива довербата и да продолжи поддршката од Бугарија за членство на Северна Македонија во ЕУ

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија Димитар Ковачевски, покрај програмата за неговата официјална посета на Република Бугарија одржа уште неколку активности,...