Младите од Левица го повикуваат членството пред Собрание: Спремаат најголем шверцерат!

Младинското движење на политичката партија Левица по денешниот инцидент во Собрание, го повикува членството но и граѓаните веднаш да се упатат пред зградата на Собранието.

Во објавата на друштвената мрежа Фејсбук тие пишуваат:

„Сите пред Собрание. ДУИ, СДС ДПМНЕ спремаат најголем шверцерат. Одиме до крај“, се вели во нивната објава.

Како што веќе објавивме искршени компјутери и инвентар и расфрлана хартија низ собраниската сала. Ова е епилогот од денешниот инцидент во македонското Собрание.

Пратениците од политичката партија Левица, првично започнаа вербално, а потоа и физички го нападнаа потпретседателот на Собранието Горан Мисовски.

Пратениците Борислав Крмов и Димитар Апасиев не беа задоволни од тоа што претходно 87 пратеници од вкупно 120, гласаа за да не се прифатат барањата на Левица за повлекување на измените на Деловникот кој е највисок акт за работа во македонското Собрание.

ПРЕПОРАЧУВАМЕ  Пет дена потрага по Вања, Спасовски вели прегледани се 50 камери, подруми, цркви и манастири

Следете го 4NEWS.mk на друштвените мрежи Facebook | Twitter | Instagram, како и преку нашиот Viber чет.

ПРИКАЖИ ПОВЕЌЕ ВЕСТИ

spot_img

Најважното