МОЌНА МЕШАВИНА: Се прави од само 2 состојки, а за рекордно време ја елиминира желбата за слатко!

Јадете по две лажици од оваа смеса секое утро, испијте една чаша топла вода и желбата за слатки ќе исчезне

Премногу честото консумирање на слатки неминовно води до зголемување на телесната тежина. Желбата за шеќер понекогаш е многу тешко да се потисне, но со помош на мешавина од овие 2 состојки и тоа е можно.

За подготовка ќе ви требаат 100 гр. ленено семе и 10 гр. каранфилче.

Сè заедно сомелете во мелница за кафе или купете мелено во продавница за здрава храна.

Земете 2 еднакви лажици секој ден три дена. Прашокот можете да го додадете во варена храна, јогурт или кефир, а потоа да испиете чаша топла вода (најдобро е наутро).

Откако ќе ја земете оваа смеса три дена, направете пауза од 3 дена. Потоа повторете сè одново.

Оваа смеса треба да се консумира еден месец. Еве зошто:

Ленот е богат со влакна и малку јаглехидрати. Ова е веројатно најголемата придобивка од лененото семе. Влакната што ги содржат се лигави и се раствораат во вода и на тој начин продолжуваат да се движат несварени низ дигестивниот систем. Штом се јаде, лененото семе долго останува во цревата и на тој начин го спречува брзото распаѓање, што доведува до зголемена апсорпција на состојките и подолго чувство на ситост, но и ја намалува потребата за шеќер.

каранфилчето ја намалува надуеноста и е моќен антиоксиданс, а истовремено го држи нивото на шеќер во крвта под контрола.

Поврзани вести

Поради необичната игра што ја смислија, куче и мачка се хит на Интернет

Мачето Лео и кучето Кампер се неразделни пријатели. Дуото постигна голема слава и на социјалните мрежи, а причината за тоа е интересна игра, во која уживаат и двајцата. Имено,...

Владата одлучи: Се намалува периодот на изолација или карантин на 7 дена

Лицата кои се лабораториски потврдени на КОВИД-19 (со PCR тест или со брз антингенски тест), а кои не развиле симптоми на болест односно се асимптоматски случаи на КОВИД-19 им се одредува домашна...

Владата доцна вечерва донесе одлука – еве кога и како ќе започне учебната година

На денешната седница Владата донесе одлука наставата во основното и средното образование да продолжи со физичко присуство на учениците на 1 февруари. Оваа одлука е донесена врз основа на...

Почина Ратка Бакалиноска – првоборец и носител на Партизанска споменица 1941 година за учество во НОБ

По кусо боледување, вчера на 95-годишна возраст почина Ратка Бакалиноска, првоборец и носител на Партизанска споменица 1941 година за учество во Народноослободителната борба (НОБ), и одликувана со повеќе ордени и признанија на...

Најважното

Владата одлучи: Се намалува периодот на изолација или карантин на 7 дена

Лицата кои се лабораториски потврдени на КОВИД-19 (со PCR тест или со брз антингенски тест), а...

Владата доцна вечерва донесе одлука – еве кога и како ќе започне учебната година

На денешната седница Владата донесе одлука наставата во основното и средното образование да продолжи со физичко присуство на учениците на 1 февруари.

2.019 нови случаи на ковид-19 – пријавени 19 починати лица

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје дека во последните 24 часа: Направени се 6.119...

Возачот е виновен за автобуската несреќа кај Струма, утврдиле бугарските истражители

Бугарската националната истражна служба го затвори случајот за несреќата на автопатот Струма во која загинаа 45 лица, изјави за БГНЕС шефот на...

Ковачевски се сретна со Борисов: Да се развива довербата и да продолжи поддршката од Бугарија за членство на Северна Македонија во ЕУ

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија Димитар Ковачевски, покрај програмата за неговата официјална посета на Република Бугарија одржа уште неколку активности,...