Најубавото тесто на светот со најсочно полнење – пециво во кое моментално ќе се заљубите

Има ли нешто поубаво отколку кога куќата мириса на домашно тесто?

Има – кога тоа тесто се јаде топло, плус има совршено полнење!

Ви претставуваме феноменален рецепт за најубавото полнето печиво што го најдовме досега, а се подготвува лесно и брзо.

Најдобро од се е што не ви се потребни никакви специјални состојки или какви било специјални кулинарски вештини за да го подготвите – ова совршено печиво ќе биде добро направено и од почетници.

Состојки за тесто:

 • 400 мл топло млеко
 • 45 мл масло
 • 2 белки
 • 1 лажица шеќер
 • 1 пакет квасец (10 грама)
 • 6 чаши пченично брашно (околу 720 грама)
 • 1 лажичка сол.

За полнење:

 • 150 гр рендано чедар сирење
 • 80 гр путер.

Плус:

 • 2 жолчки
 • 1 лажица млеко
 • 1 лажица брашно
 • 5 лажици вода.

Погледнете ја деталната подготовка во видеото подолу! Засукајте ги ракавите, направете го ова феноменално печиво и кажете ни како ви се допаѓа!