Напитокот од мед и цимет е добар за грип

Во борбата против сезонскиот грип често прибегнуваме кон природни лекови. Често се многу ефикасни и брзи, но понекогаш ни е важно и лесно да се направат и да се добијат. Затоа две состојки кои обично ги имате дома се неколку пати тестирани.

Победете ја настинката за кратко време со цимет и мед. Покрај добриот вкус, нивниот ефект ќе трае и ќе ги олесни проблемите со голтањето, а со тоа ќе ги намали и другите симптоми.

Корисните ефекти на медот се добро познати на сите, а циметот се смета за еден од најздравите зачини. Кога ќе ги комбинирате, ќе добиете здрав напиток кој исто така ќе ви помогне во сезоната на вируси.

Овие две состојки можете да ги измешате и во сооднос 1:2 (лажица мед и две лажици цимет) во 1 дл млака вода.

Мешајте додека не се раствори медот. Ако сакате, можете да измешате само мед и цимет, без вода.

Пијте го напитокот два пати на ден, по можност три дена по ред.

Следете го 4NEWS.mk на друштвените мрежи Facebook | Twitter | Instagram, како и преку нашиот Viber чет.
spot_img

Најважното