Не е само ГТЦ, се копало биткоин и во Македонски железници-инфраструктура?!

Случајот со копањето на Биткоин не е само поврзан со Градскиот трговски центар. Машини има и во неколку други јавни институции, до кои е тешко да се дојде.

Последен случај е Македонски железници и инфраструктура.

Како што објави новинарот Фуркан Салиу, вчера пронајдени се неколку машини таму и уапсени две лица.

Засега нема потврда за овој случај од полицијата.

Претходно, по пријава во МВР акција имаше и во ГТЦ, но полицијата не успеа да ги најде, па затоа новинарските екипи успеаа да влезат и да ги снимат машините за копање на криптовалути, кои подоцна беа демантирани дека тоа било сервис за компјутери, а не „лабораторија“ за копање на криптовалути.

Следете го 4NEWS.mk на друштвените мрежи Facebook | Twitter | Instagram, како и преку нашиот Viber чет.

ПРИКАЖИ ПОВЕЌЕ ВЕСТИ

spot_img

Најважното