Не е само ГТЦ, се копало биткоин и во Македонски железници-инфраструктура?!

Случајот со копањето на Биткоин не е само поврзан со Градскиот трговски центар. Машини има и во неколку други јавни институции, до кои е тешко да се дојде.

Последен случај е Македонски железници и инфраструктура.

Како што објави новинарот Фуркан Салиу, вчера пронајдени се неколку машини таму и уапсени две лица.

Засега нема потврда за овој случај од полицијата.

Претходно, по пријава во МВР акција имаше и во ГТЦ, но полицијата не успеа да ги најде, па затоа новинарските екипи успеаа да влезат и да ги снимат машините за копање на криптовалути, кои подоцна беа демантирани дека тоа било сервис за компјутери, а не „лабораторија“ за копање на криптовалути.

Поврзани вести

Што (не) сакаше да „откопа“ полицијата во ГТЦ

Таков „скок“ во потрошувачката во ГТЦ не е забележан, ако се суди според изјавата на директорот Ѓоко Трајчевски, но тој, за БИРН, потврди дека фирмата на Габриел Бајрам не плаќа сметка за струја, од...

ЛДП најавува законски измени и поскапа струја за копачите на криптовалути

Луѓето кои сакаат да заработуваат со копање криптовалути, потребната струја да ја купуваат на слободен пазар, или пак таа да чини повеќе ако се користи за создавање виртуелни банкноти. Ова е еден...

Власта краде струја и „копа“ биткоини, обвинува ВМРО-ДПМНЕ

Власта краде струја и прави милиони, а народот плаќа милиони за да има власта што да краде, обвини ВМРО-ДПМНЕ во соопштение до јавноста. „По неколкуте купување на скапа струја,...

АВМУ бара ГТЦ да не ја попречува работата на новинарите

Агенцијата во соопштението нагласува дека истражувачкото новинарство е суштина на новинарската професија и дека е клучно за остварувањето на улогата на медиумите во современите демократии. „Најважната задача на новинарите...

Најважното

ССМ во недела на протест пред Собранието и Стопанската комора

Сојузот на синдикати на Македонија (ССМ) во недела ќе излезе на протест пред Собранието и пред...

101 нов случај на ковид-19 – пријавени се 13 починати лица

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје дека во последните 24 часа: Направени се 1.299...

За 3,5 денари се намалува цената на нафтените деривати

За 3,5 денари се намалуваат бензините, а за три денари екстра лесното масло за домаќинство, одлучи денеска Регулаторната комисија за енергетика.

Бектеши најави можно проширување на листата на производи со замрзнати цени

Листата на производи чии цени се  замрзнати е објавена, а утре на владина седница ќе ги разгледаме податоците од Заводот за статистика...

Експерт: Заштитните огради на автопатот Струма во реонот на несреќата се инженерски дефект

„Автобусот кој излета на автопатот Струма се заглави меѓу двете заштитни огради, кои не ја изгаснаа кинетичката енергија. Ова е инженер за целосен...