Ова се конечните резултати од првиот круг на локалните избори

Шест дена по локалните избори, ДИК ги објави конечните резултати. ВМРО-ДПМНЕ во првиот круг има јасни победи во 21 општина, меѓу кои и општините Скопје, како што се Аеродром, Гази Баба, Бутел, Ѓорче Петров и Кавадарци и Прилеп.

ВМРО-ДПМНЕ:

 • Аеродром
 • Босилово
 • Бутел
 • Велес
 • Виница
 • Гази Баба
 • Ѓорче Петров
 • Градско
 • Зрновце
 • Илинден
 • Јегуновц
 • Кавадарци
 • Карбинци
 • Могила
 • Неготино
 • Новаци
 • Петровец
 • Прилеп
 • Свети Николе
 • Сопиште
 • Штип

СДСМ во првиот круг освои девет градоначалници во:

 • Берово
 • Богданци
 • Валандово
 • Делчево
 • Дојран
 • Крива Паланка
 • Кривогаштани
 • Крушево
 • Струмица

ДУИ во првиот круг победи во Липково и Сарај додека Алијансата и Алтернатива не добија ниту една општина во првиот круг. Во вториот круг, на 31 октомври, ќе се гласа во 43 општини плус во Град Скопје. Меѓу најинтересните натпревари ќе биде оној за Тетово меѓу Беса и ДУИ, во Гостивар меѓу Алијанса и Алтернатива и ДУИ, во Чаир меѓу ДУИ и Алијанса и Алтернатива и во Струга меѓу Алијанса и Алтернатива и ДУИ. СДСМ и ВМРО ќе се натпреваруваат за Град Скопје, Битола, Охрид, Гевгелија и уште неколку општини. ДИК објави нови избори за Центар упапа и Маврово и Ростуше, бидејќи најмалку една третина од регистрираните гласачи не излегоа во првиот круг на 17 октомври.

Поврзани вести

ССМ во недела на протест пред Собранието и Стопанската комора

Сојузот на синдикати на Македонија (ССМ) во недела ќе излезе на протест пред Собранието и пред Стопанската комора на Македонија изразувајќи незадоволство од неизгласувањето на законското решение со кое недела се прогласува за...

101 нов случај на ковид-19 – пријавени се 13 починати лица

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје дека во последните 24 часа: Направени се 1.299 тестирања, а регистрирани се 101 нови случаи на КОВИД-19:

За 3,5 денари се намалува цената на нафтените деривати

За 3,5 денари се намалуваат бензините, а за три денари екстра лесното масло за домаќинство, одлучи денеска Регулаторната комисија за енергетика. Од полноќ, Еуросупер БС-95 ќе се продава по...

Бектеши најави можно проширување на листата на производи со замрзнати цени

Листата на производи чии цени се  замрзнати е објавена, а утре на владина седница ќе ги разгледаме податоците од Заводот за статистика во делот на движење на цените во трговијата на мало...

Најважното

ССМ во недела на протест пред Собранието и Стопанската комора

Сојузот на синдикати на Македонија (ССМ) во недела ќе излезе на протест пред Собранието и пред...

101 нов случај на ковид-19 – пријавени се 13 починати лица

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје дека во последните 24 часа: Направени се 1.299...

За 3,5 денари се намалува цената на нафтените деривати

За 3,5 денари се намалуваат бензините, а за три денари екстра лесното масло за домаќинство, одлучи денеска Регулаторната комисија за енергетика.

Бектеши најави можно проширување на листата на производи со замрзнати цени

Листата на производи чии цени се  замрзнати е објавена, а утре на владина седница ќе ги разгледаме податоците од Заводот за статистика...

Експерт: Заштитните огради на автопатот Струма во реонот на несреќата се инженерски дефект

„Автобусот кој излета на автопатот Струма се заглави меѓу двете заштитни огради, кои не ја изгаснаа кинетичката енергија. Ова е инженер за целосен...