ОВАА ХРАНА Е МЕЛЕМ ЗА ВИСОК ХОЛЕСТЕРОЛ: Го намалуваат нивото на мастите во крвта за рекордно време!

Доколку имате проблеми со висок холестерол, важно е да ја промените исхраната, а со ова се согласуваат сите лекари.

Овие 3 намирници се најдобри во овој случај. Доколку ги вклучите во исхраната, можно е значително да го намалите процентот на маснотии во крвта.

Овес, зоб, јачмен

Овесната каша содржи растворлив тип на влакна кои се особено ефикасни во намалувањето на холестеролот бидејќи се врзуваат за липопротеинот со ниска густина (LDL) во дигестивниот тракт и помагаат да се елиминира изметот од телото. NHS препорачува овес и јачмен како корисна храна за контрола на холестеролот.

Леб од интегрално или цело зрно

За луѓето со висок холестерол, овој вид леб е далеку подобра опција од белиот. Содржи многу диететски влакна: Според експертите, возрасните треба да се трудат да консумираат најмалку 30 грама влакна на ден бидејќи тие ја попречуваат активната апсорпција на холестеролот во цревата, но го поттикнуваат неговото излачување со столицата.

Цели житарки

Овие намирници се исто така богат извор на влакна и затоа ефикасно помагаат во намалување на нивото на холестерол. За да се намали концентрацијата на „лошиот“ ЛДЛ холестерол, најдобро е да се јаде 5 до 10 грама или повеќе растворливи влакна дневно.

Поврзани вести

Премиерот Ковачевски утре на средба со бугарскиот претседател Румен Радев

Владина делегација составена од 16 министри, членови на кабинетот и премиерот Димитар Ковачевски од денеска се во дводневна официјална посета на Софија. Во Бугарија ќе биде одржана заедничка меѓувладина...

ВЕЌЕ НЕ СЕ КРИЈАТ: Градоначалникот на Бања Лука и пејачката Тања Савиќ заедно на вечера

Со месеци наназад се шпекулира за односот помеѓу познатата пејачка Тања Савиќ и младиот градоначалник на Бања Лука, Драшко Станивуковиќ. Иако и двајцата беа таинствени, сепак сега се сликани...

КИНЕСКИ ХОРОСКОП ЗА 2022 ГОДИНА – Еве каква ќе биде годината на водниот тигар!

Сите очи се вперени во 2022 година со надеж дека ќе биде подобра од 2021 година Стаорец (родени 2020, 2008, 1996, 1984, 1972, 1960, 1948, 1936, 1924)

Какво време не очекува следниве денови?

Во следните денови ќе биде сончево со мала до умерена облачност и многу студено. Ќе дува умерен ветер од северен правец. Продолжува периодот на студено време со умерен до...

Најважното

Премиерот Ковачевски утре на средба со бугарскиот претседател Румен Радев

Владина делегација составена од 16 министри, членови на кабинетот и премиерот Димитар Ковачевски од денеска се...

Какво време не очекува следниве денови?

Во следните денови ќе биде сончево со мала до умерена облачност и многу студено. Ќе дува умерен ветер од северен правец.

ФОТО: Голем пожар во Битола – гори фабрика

Голем пожар во Битола, како што јавува репортерот на 4NEWS.mk станува збор за пожар во производствен погон. Пожарот избувнал...

Еве каква временска прогноза не очекува во следните денови

Во следните денови времето ќе биде многу студено и ветровито со умерен до засилен северозападен ветер. Денес и утре особено во северните...

Сончево со мала до умерена облачност, многу студено и ветровито

Сончево со мала до умерена облачност, многу студено и ветровито. Ќе дува умерен до засилен ветер од северозападен правец.