Поврзи се

Македонија

Пендаровски: 6-ти февруари ќе биде споменуван како еден од најзначајните датуми во поновата македонска историја

Националниот координатор за подготовка на Република Македонија за членство во НАТО, Стево Пендаровски, денеска напиша дека е реализирана една од двете најголеми стратешки цели од 1991 година па наваму.

„Денес, цели 26 години по Декларацијата во македонското Собрание и 20 години по добивањето на статусот на формален кандидат за членство, практично ја реализираме едната од двете најголеми стратешки цели зад кој стоеја буквално сите политички елити и раководства од 8 септември 1991 наваму.

Немам дилеми дека 6-ти февруари 2019-та, ќе биде споменуван како еден од најзначаните датуми во поновата македонска историја, затоа што на овој ден de facto стануваме членка на НАТО алијансата“, напиша Пендаровски на својот профил на „Фејсбук“.

Извор: ТВ21

Реклама
Реклама
Реклама
Реклама
Реклама
WP2FB Auto Publish Powered By : XYZScripts.com