ПИЈАНИ КРОФНИ СО ЈАБОЛКА: Воздушни, меки и неверојатно вкусни! (РЕЦЕПТ)

Состојки:

 • 300 гр брашно
 • 100 g густина
 • 100 гр шеќер
 • 2 јаболка
 • 2 јајца
 • 400 мл јогурт
 • 50 мл ракија
 • 1 лимон
 • 100 гр шеќер во прав
 • 2 кесички ванилин шеќер
 • 1 прашок за пециво
 • 1 портокал

Подготовка:

Во поголем сад искршете ги јајцата. Постојано мешаме со вилушка и додаваме јогурт и шеќер. Јаболкото излупете го и додадете го во садот. Додадете ванилин шеќер и крупно изрендана кора од лимон и портокал. Додадете ракија, брашно, згуснувач и прашок за пециво. Мешајте додека не се соединат состојките.

Оставете го тестото да отстои 15 минути. Со подмачкана лажица го вадиме тестото и формираме крофни, па ги пржиме во тава на поголема количина масло. Готовите крофни ставете ги на салфетка за да се впие вишокот маснотии.

Поврзани вести

Одложени продолженијата на „Невозможна мисија“

Седмиот и осмиот филм од франшизата „Невозможна мисија“, со Том Круз во главната улога, се одложени за 2023 и 2024 година поради пандемијата на Ковид-19, соопштија продуцентите Парамаунт Пикчрс и Скајденс. „Невозможна мисија 7“ требаше да почне да се прикажува во...

Ковачевски – Петков: Ги поставивме основите за брз напредок на меѓусебните односи

Премиерот Димитар Ковачевски и премиерот Кирил Петков имаа тет-а-тет средба во рамките на официјалната посета на владината делегација на Северна Македонија на Република Бугарија. На средбата беше истакнато дека...

Работните групи на владите на Македонија и Бугарија ги поставија основите за работа и го утврдија роковите за исполнување на приоритетите

Во насока на продлабочување на билатералната соработка меѓу РСМ и Бугарија, во рамките на заедничката седница на двете влади во Софија, се одржаа и одделни состаноци на работните групи утврдени за време...

Еве што се собира прашина во вашиот дом

Време е за општа заштеда, и без разлика од кој извор на нередот, оваа листа ќе ви помогне да го елиминирате она што не ви треба, за да можете да направите простор...

Најважното

Ковачевски – Петков: Ги поставивме основите за брз напредок на меѓусебните односи

Премиерот Димитар Ковачевски и премиерот Кирил Петков имаа тет-а-тет средба во рамките на официјалната посета на...

Работните групи на владите на Македонија и Бугарија ги поставија основите за работа и го утврдија роковите за исполнување на приоритетите

Во насока на продлабочување на билатералната соработка меѓу РСМ и Бугарија, во рамките на заедничката седница на двете влади во Софија, се...

Ковачевски и Петков: Да работиме на потенцијалите и предностите и да оствариме напредок во пријателството наместо национализам и говор на омраза

Премиерот Димитар Ковачевски, придружуван од министрите кои се дел од делегацијата на Владата на Република Северна Македонија, утринава пристигнаа во резиденцијата „Бојана“,...

Сончево со мала до умерена облачност и многу студено

Сончево со мала до умерена облачност и многу студено. Ќе дува умерен ветер од северен правец. Продолжува периодот на...

718 нови случаи на ковид-19 – пријавени се 22 починати лица

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје дека во последните 24 часа: Направени се 3.044...