ПИЈАНИ КРОФНИ СО ЈАБОЛКИ: Воздушести, меки и неверојатно вкусни!

Состојки:

300 гр брашно
100 g густин
100 гр шеќер
2 јаболка
2 јајца
400 мл јогурт
50 мл ракија
1 лимон
100 гр шеќер во прав
2 кесички ванилин шеќер
1 прашок за пециво
1 портокал

Подготовка:

Во поголем сад искршете ги јајцата. Постојано мешаме со вилушка и додаваме јогурт и шеќер. Јаболкото излупете го, изрендајте го и додадете го во садот. Додадете ванилин шеќер и крупно изрендана кора од лимон и портокал. Додадете ракија, брашно, згуснувач и прашок за пециво. Мешајте додека не се соединат состојките.

Оставете го тестото да отстои 15 минути. Со подмачкана лажица го вадиме тестото и формираме крофни, па ги пржиме во тава на поголема количина масло. Готовите крофни ставете ги на салфетка за да се впијат вишокот маснотии.

Поврзани вести

КИНЕСКИ ХОРОСКОП ЗА 2022 ГОДИНА – Еве каква ќе биде годината на водниот тигар!

Сите очи се вперени во 2022 година со надеж дека ќе биде подобра од 2021 година Стаорец (родени 2020, 2008, 1996, 1984, 1972, 1960, 1948, 1936, 1924)

Какво време не очекува следниве денови?

Во следните денови ќе биде сончево со мала до умерена облачност и многу студено. Ќе дува умерен ветер од северен правец. Продолжува периодот на студено време со умерен до...

Дневен хороскоп за понеделник (24.01.2022)

ОВЕН Доколку планирате некои нови инвестиции, тоа ќе ви се исплати. Во наредниот период судбината ви оди во прилог. Може да очекувате интересни случувања со личност која ви се...

Делови од Кисела Вода ќе останат без струја

Од ЕВН Македонија АД известуваат дека денеска без електрична енергија ќе останат:  - во периодот од 09.00 до 12.30 часот, корисниците од ул. Иван Хаџи Николов – ул. 3,...

Најважното

Какво време не очекува следниве денови?

Во следните денови ќе биде сончево со мала до умерена облачност и многу студено. Ќе дува...

ФОТО: Голем пожар во Битола – гори фабрика

Голем пожар во Битола, како што јавува репортерот на 4NEWS.mk станува збор за пожар во производствен погон. Пожарот избувнал...

Еве каква временска прогноза не очекува во следните денови

Во следните денови времето ќе биде многу студено и ветровито со умерен до засилен северозападен ветер. Денес и утре особено во северните...

Сончево со мала до умерена облачност, многу студено и ветровито

Сончево со мала до умерена облачност, многу студено и ветровито. Ќе дува умерен до засилен ветер од северозападен правец.

Еве какво време не очекува следниве денови

За време на викендов и во почетокот на наредната седмица ќе преовладува променливо облачно, ветровито и многу студено време со повремен слаб...