Подгответе совршени празнични кикирики бајадери

Состојки:

– 300 гр. бисквити
– 300 гр. путер од кикирики
– 200 гр. чоколада

Начин на подготовка:

Сомелете ги бисквитите, а потоа додајте го путерот од кикирики и измесете ја смесата со раце. Одвојувајте помали парчиња од смесата и формирајте правоаголници или топчиња, ако повеќе сакате.

Наредете ги во тава, покријте ги со пластична фолија и ставете ги во замрзнувач на 5 минути. За тоа време стопете ја чоколадата на пареа, па извалкајте ги бајадерите во неа. За да изгледаат поубаво, по валкањето наредете ги на решетка под која ќе поставите хартија за печење.

Ставете ги во фрижидер уште малку да се стегнат, од 5 до 10 минути, а потоа направете шари со преостанатата чоколада со помош на ќесичка на која ќе ѝ го исечете врвот.

По уште 10 минути во фрижидер, бајадерите се спремни за послужување.

Доколку сакате посна варијанта, одберете посна чоколада и посни бисквити.

Поврзани вести

Премиерот Ковачевски ја предводи владината делегација во официјална посета на Бугарија

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија Димитар Ковачевски денеска заминува за Софија каде ќе ја предводи владината делегација во дводневна официјална посета на Република Бугарија во чии рамки е предвидено и...

Има 51 година и тело како девојка: Ова е вежба за совршена форма во која се колне Меланија Трамп!

Меланија Трамп, за време на поголемиот дел од претседателствувањето на нејзиниот сопруг, остана една од најприватните први дами на САД. Секогаш беше таква, речиси не пушташе некој во многу зафатениот живот на...

Владата го прифати Меморандумот за разбирање за развој на железничкото поврзување „Скопје-Софија“ со Република Бугарија

Владата на Република Северна Македонија на денешната 6-та седница, го разгледа и прифати усогласениот Текст на Меморандум за разбирање за развој на железничко поврзување меѓу Република Северна Македонија и Република Бугарија „Скопје-Софија“.

Благо намалување на нивото на реките, водостојот на природните езера ист како вчера

 Водостоите кај дел од реките во земјава се над просекот за јануари, но бележат благо намалување во споредба со вчера. За разлика од нив, резултатите од последните мерења направени од Управата за...

Најважното

Владата го прифати Меморандумот за разбирање за развој на железничкото поврзување „Скопје-Софија“ со Република Бугарија

Владата на Република Северна Македонија на денешната 6-та седница, го разгледа и прифати усогласениот Текст на...

Премиерот Ковачевски утре на средба со бугарскиот претседател Румен Радев

Владина делегација составена од 16 министри, членови на кабинетот и премиерот Димитар Ковачевски од денеска се во дводневна официјална посета на Софија.

Какво време не очекува следниве денови?

Во следните денови ќе биде сончево со мала до умерена облачност и многу студено. Ќе дува умерен ветер од северен правец.

ФОТО: Голем пожар во Битола – гори фабрика

Голем пожар во Битола, како што јавува репортерот на 4NEWS.mk станува збор за пожар во производствен погон. Пожарот избувнал...

Еве каква временска прогноза не очекува во следните денови

Во следните денови времето ќе биде многу студено и ветровито со умерен до засилен северозападен ветер. Денес и утре особено во северните...