Послужете ги за Денот на вљубените: Изненадете ги партнерите со крцкав помфрит во форма на срце

На социјалните мрежи ја најдовме совршената инспирација за вечера за вљубените дома – без разлика дали барате прилог за послужување со месо или сакате да подготвите закуска за вашата поубава половина како мезе, направете го овој помфрит во облик на срце.

Дури и најголемите аматери во кујната можат да го направат тоа, па ако не сте премногу искусни, не грижете се. Ќе ви требаат неколку компири, молитвени мониста во форма на срце и вашите омилени зачини, а на крајот послужете ги со сосот по ваш избор. Подолу е одличен рецепт што го најдовме на TikTok.

@gigimadanipour 💗Easy Valentines Day Air Fryer Potatoes💗 These cuties deserve to be made! Slice potatoes into rounds- you can go as thin or thick as you want as long as your cookie cutter can handle it 🙂 I used large russet potatoes and each one yielded anywhere from 10-15 slices. Use leftovers for potato hash or dice into your soup! I used three potatoes. Use a heart shaped cookie cutter that fits the width of your potato slice and cut out a heart. Let them soak for 30 minutes in cold water then rinse and Pat dry. Season with 1/2 tsp salt, 1/2 tsp garlic powder and 1/4 tsp Italian seasoning (or anything you fancy, Cajun would be good!) Toss with 1 tbsp olive oil (this worked for about 40 hearts) Air fry at 400 for 15-18 minutes. 15 for the thinner potatoes, 18 for thicker ones. Remove and enjoy!! Use leftover potatoes for a breakfast hash! #valentines #valentinesday #valentinesdayrecipe #easyrecipes #hearts #kidfriendlyfood #recipereels #potatorecipes #quickmeals #brunchideas #514food #montrealfoodie ♬ What Love Is – Zimmer90

Романтичен помфрит

За почеток, излупете ги компирите и исечете ги на кришки, а потоа користете ги секачите во форма на срце за да направите срце од секое парче компир. Потоа срцата што сте ги добиле натопете ги во ладна вода, а по половина час добро исплакнете ги и исушете ги со хартиена крпа.

Сега зачинете го помфритот по ваш вкус, а овој тиктокер во видеото искористи половина лажичка сол, половина лажичка лук во прав, малку микс од италијански зачини и една лажица маслиново масло на три компири. Овие зачини, се разбира, можете да ги прилагодите на вашиот вкус и да користите некои други.

Компирите можете да ги ставите на хартија за печење и да ги испечете во рерна, а ако имате пржење на топол воздух, како на видеото, печете ги 15 до 18 минути на 200 степени – 15 минути ако сте направиле потенки срциња и 18 минути ако направивте срца испаднаа подебели.

Следете го 4NEWS.mk на друштвените мрежи Facebook | Twitter | Instagram, како и преку нашиот Viber чет.
spot_img

Најважното