Првиот случај на коронавирус во светот е продавачка од пазарот во Вухан

Првиот познат случај на коронавирус е продавачка на пазарот во кинескиот град Вухан, а не сметководител кој немал никакви врски со пазарот, што ги покрена шпекулациите дека вирусот можеби протекол од лабораторија, се вели во ново американско истражување.

„Сметководителот, кој досега се сметаше за првата заразена личност, ги пријавил првите симптоми на 16 декември, односно неколку дена подоцна од првично познатото“, вели Мајкл Вороби, шефот на одделот за екологија и еволуциска биологија на Универзитетот на Аризона.

Меѓутоа, конфузијата ја предизвикал проблемот со забите кој сметководителот го имал на 8 декември, пренесува Ројтерс.

„Сепак, симптомите кај него се појавиле по повеќе случаи на пазарот Хуенан, со што една тамошна продавачка стана најраниот познат случај на коронавирус, со појава на болеста на 11 декември“, додава Вороби.

Според Вороби, најраните симптоматски случаи на коронавирусот се поврзуваат со пазарот, особено со западната секција, каде што имало затворени ракуни, што обезбедило силен доказ дека пандемијата потекнува од каде што се продаваат живи животни.

Заедничка студија на Кина и Светската здравствена организација ја отфрли теоријата дека вирусот потекнал од лабораторија, велејќи дека најверојатната хипотеза е дека бил пренесен на човек преку трговијата со диви животни. Тим предводен од СЗО помина четири недели во и околу Вухан и во извештајот од март заклучи дека вирусот најверојатно бил пренесен од лилјаци врз луѓето преку некое друго животно, но и дека се потребни дополнителни истражувања.

Поврзани вести

На почетокот од 2022 година во Бугарија пристигнуваат вакцини за деца против коронавирусот

Вакцината против коронавирусот за деца најверојатно ќе пристигне во Бугарија на почетокот на следната година, најави министерот за здравство Стојчо Кацаров. „Вакцината е иста, но доаѓа во различен тип...

Кинески научници пронајдоа антитело што ги неутрализира сите варијанти на КОВИД

Молекуларните биолози во Кина пронајдоа антитело способно да се врзе за најстабилниот регион во структурата на С-протеинот на коронавирусот и да ги неутрализира сите негови варијанти, вклучително и Омикрон. Првите резултати од експериментите...

Што покажа увидот? Бугарија денеска објавува детали за автобуската катастрофа во Бугарија

Телата на загинатите во несреќата со авион ќе бидат пренесени во Северна Македонија. Министерката за регионален развој Виолета Комитова овој вторник се очекува да ги соопшти резултатите од увидот...

СЗО: Омикрон може да предизвика глобално зголемување на инфекциите со КОВИД-19

Светската здравствена организација предупреди дека новата верзија на коронавирусот може да предизвика зголемување на инфекциите ширум светот. Според организацијата, Омикрон може да предизвика сериозни последици во некои региони. Нејзиниот генерален...

Најважното

342 нови случаи на ковид-19 – пријавени 7 починати лица

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје дека во последните 24 часа:

Поворката со останките тргна кон вечните почивалишта на загинатите

 По речиси едночасовното преземање од двата бугарски воено-транспортни авиона, почна транспортот на посмртните останки на загинатите во автобуската несреќа до нивните вечни...

ВО ЖИВО: Во тек е преземањето на останките на жртвите од несреќата во Бугарија

Со едноминутно молчење, почна преземањето на посмртните останки  на жртвите од автобуската несреќа кои претпладнево со два бугарски авиона беа транспортирани на...

Почна церемонијата по повод пристигнувањето на останките на жртвите во автобуската несреќа

Почна церемонијата на Скопскиот аеродром по повод пристигнувањето на останките на жртвите во автобуската несреќа. Двата авиона од Софија...

ВО ЖИВО: Пристигнуваат телата на жртвите од автобуската несреќа во Бугарија

Денеска во Македонија пристигнуваат посмртните останки на починатите од автобуската несреќа во Бугарија. Тие пристигнуваат на Меѓународниот аеродром Скопје,...