Свет
25,471,843
Вкупно активни случаи
Updated on 18/01/2021 15:12 15:12
Македонија
12,635
Вкупно активни случаи
Updated on 18/01/2021 15:12 15:12
Македонија
2,702
Вкупно починати
Updated on 18/01/2021 15:12 15:12
Македонија
73,601
Вкупно оздравени
Updated on 18/01/2021 15:12 15:12

„Птицата со граната“ на Бенкси продадена за 170.000 евра

Сликата на платно „Птица со граната“ на мистериозниот британски уличен уметник Бенкси е продадена на аукција во Холандија вчера, за 170.000 евра.

loading...

Како што соопшти аукциската куќа Хесинк во Ѕволе, делото од 2002 година, го купил неименуван холандски колекционер. Платното претходно беше во сопственост на колекционерот Џејми Вуд, син на гитаристот на „Ролинг стоунс“ – Рон Вуд.

Според фотографијата објавена од аукциската куќа, станува збор за слика на птица со граната во клунот. Уметничкото дело е насликано со нанесување боја со спреј. Идентитетот на Бенкси останува непознат. Се знае само дека е од Бристол, југозападна Англија, и дека кон крајот на 1990-тите се преселил во Лондон. Славата ја стекна со општествено критички и претежно контроверзни графити кои се појавуваа без претходна најава. Меѓу неговите омилени теми беа бездомништвото, животот и потрошувачката, имигрантите, а сега и кризата со коронавирусот. 

The post „Птицата со граната“ на Бенкси продадена за 170.000 евра appeared first on TV21.mk.

НАШ ПРЕДЛОГ

Откако Бугарија нè изигра – Вучиќ ќе ни даде 8.000 вакцини

Премиерот Зоран Заев денеска пред медиумите откри дека Србија се согласила да помогне со 8000 вакцини од „Фајзер“. „Имам...

Полицијата казни пратеник кој додека возел зборувал на мобилен

Полициски службеници од СВР Скопје денеска му врачиле платен налог на пратеникот М.К., кој го прекршил Законот за безбедност на сообраќајот на...
Skopje
clear sky
0 ° C
0 °
0 °
47 %
4.1kmh
0 %
Mon
-1 °
Tue
2 °
Wed
4 °
Thu
5 °
Fri
5 °