Разорен земјотрес во Турција

Тотално уништување, илјадници жртви, повредени и исчезнати - ова е сликата во Турција и Сирија по разорниот земјотрес од 7,8 степени што ги погоди пограничните региони. Специјални извештаи, анализи, приказни за спас и надеж. Светот веќе не е ист,што е следно, како ќе продолжи животот? Тимот на 4NEWS.mk тука ви ги носи најновите вести.

Тлото на Турција не престанува да се тресе

Земјотрес со интензитет од 4,3 степени според Рихтеровата скала денеска попладне ја погоди турската провинција Адијаман на југоистокот од земјата, соопшти Агенцијата за управување...

Уште еден силен земјотрес во Турција: На истото место каде многумина настрадаа во февруари

Силен земјотрес со јачина од 4,1 степени според Рихтеровата скала го погоди Кахраманмарас околу четири и пол утрово по локално време. Епицентарот бил во округот...

Најубавото видео кое ќе го видите денес: Малата Гизем по два месеци конечно се „смести“ во прегратките на мајка си!

Бебето кое 128 часа беше под урнатините по разорниот земјотрес во Турција, по 54 дена повторно се спојува со мајка си. Трииполмесечната Ветин Бегдас, наречена...

ВИДЕО: Мачката Хан извлечена од урнатините во Турција дури 49 дена по земјотресот

Не се вели залудно дека мачките имаат девет животи. Мачката Хан била извлечена од урнатините во Турција дури 49 дена по земјотресот. Нејзината сопственичка...

Нови земјотреси ја потресоа Турција

Повеќе земјотреси се регистрирани денеска во турските области Кахраманмарас и Хатај, соопшти владината Дирекција за управување со катастрофи и вонредни состојби (АФАД). Земјотрес со јачина...

Штетите од земјотресите во Турција достигнаа 103,6 милијарди долари

Штетите предизвикани од катастрофалните земјотреси во Турција на почетокот на февруари достигнаа 103,6 милијарди долари, што е околу девет отсто од проектираниот БДП...

По катастрофалниот земјотрес уште една природна катастрофа, поплава во Турција

Најмалку десет лица загинаа во поројните поплави во провинциите Шанлиурфи и Адијаман во југоисточна Турција, објави денеска новинската агенција Анадолу. Провинциите, каде живеат 2,7 милиони...

ВИДЕО: Обилните дождови во Турција ги поплавија шаторите во кои живеат погодените од земјотресот

Обилни врнежи во југоисточна Турција им предизвикуваат проблеми на бездомниците во регионот погоден од земјотресот. Во Искендерун, во провинцијата Хатај, дождот ги поплави шаторите,...

Донаторска конференција на ЕУ за помош на Турција и Сирија на 20 март

Донаторската конференција на Европската унија за поддршка на Турција и Сирија наместо на 16 март ќе се одржи на 20 март, соопшти Европската комисија. Домаќини...

Штетите од разорните земјотреси во Турција изнесуваат околу 80 милијарди долари, соопшти турскиот министер за земјоделство.

Турскиот министер за земјоделство и шумарство Вахит Киришчи денеска изјави дека штетите од разорните земјотреси во Турција на 6 февруари досега се проценуваат на...