РЕЦЕПТ ЧУДО – ЧОКОЛАДНА ТОРТА БЕЗ ПЕЧЕЊЕ: Видео кое за само 3 дена го погледнале речиси 3 милиони луѓе

Оваа торта е идеален избор кога ќе ви послужат нешто слатко и чоколадо, а немате многу време да подготвите десерт. Смесата е готова за кратко време, а што е најважно, се подготвува без печење.

Состојки:

  • 200 гр чоколадни наполитанки
  • 5 белки
  • 300гр шеќер во прав
  • 100 ml вода
  • 10 g желатин
  • 20 гр какао во прав
  • 100 гр чоколадо за готвење
  • 80 гр путер

Подготовка:

Издробете ги наполитанките така што ќе добиете хомогена смеса која потоа ќе ја префрлите во калап со дијаметар од 18 см. Распоредете ја смесата како кора. Изматете ги белките, па малку додајте шеќер во прав и матете додека не добиете пенеста крема.

Растопете го желатинот и додадете го во белките. Половина од смесата прелијте ја врз подготвената кора од обланда. Во другата половина додајте какао и убаво измешајте. Добиениот чоколаден фил прелијте го во калапот врз белата смеса. Филовите лесно измешајте ги со шпатула за да се измешаат боите. Оставете во фрижидер 30 минути. Растопете ги чоколадото за готвење и путерот на умерено загреана рингла. Кога малку ќе се излади, прелијте го колачот и израмнете ја глазурата. Сега се става повторно во фрижидер на неколку половини до 45 минути.

Поврзани вести

Ова е најплатениот музичар за 2021 година- заработил вртоглава сума

Брус Спрингстин, со заработка од 590 милиони долари е прогласен за најплатен музичар за 2021 година, објави списанието „Ролинг стоун“. Најголем дел од заработката е од продажба на своите...

Александар Николоски избран за потпретседател на Европската народна партија во ПС на Совет на Европа

Пратеникот од ВМРО-ДПМНЕ Александар Николоски денеска на првиот ден од зимската сесија на Парламентарното Собрание на Совет на Европа, која се одржува во хибриден формат, поради пандемијата, е избран за потпретседател на...

Премиерот Ковачевски утре на средба со бугарскиот претседател Румен Радев

Владина делегација составена од 16 министри, членови на кабинетот и премиерот Димитар Ковачевски од денеска се во дводневна официјална посета на Софија. Во Бугарија ќе биде одржана заедничка меѓувладина...

ВЕЌЕ НЕ СЕ КРИЈАТ: Градоначалникот на Бања Лука и пејачката Тања Савиќ заедно на вечера

Со месеци наназад се шпекулира за односот помеѓу познатата пејачка Тања Савиќ и младиот градоначалник на Бања Лука, Драшко Станивуковиќ. Иако и двајцата беа таинствени, сепак сега се сликани...

Најважното

Премиерот Ковачевски утре на средба со бугарскиот претседател Румен Радев

Владина делегација составена од 16 министри, членови на кабинетот и премиерот Димитар Ковачевски од денеска се...

Какво време не очекува следниве денови?

Во следните денови ќе биде сончево со мала до умерена облачност и многу студено. Ќе дува умерен ветер од северен правец.

ФОТО: Голем пожар во Битола – гори фабрика

Голем пожар во Битола, како што јавува репортерот на 4NEWS.mk станува збор за пожар во производствен погон. Пожарот избувнал...

Еве каква временска прогноза не очекува во следните денови

Во следните денови времето ќе биде многу студено и ветровито со умерен до засилен северозападен ветер. Денес и утре особено во северните...

Сончево со мала до умерена облачност, многу студено и ветровито

Сончево со мала до умерена облачност, многу студено и ветровито. Ќе дува умерен до засилен ветер од северозападен правец.