AlbanianBulgarianEnglishGreekMacedonianSerbianTurkish

РЕЦЕПТ: Филети пиперки – зимница без капка масло

Состојки:

  • 7 кг пиперки
  • 4 литри вода
  • 300 гр шеќер
  • 200 гр сол
  • 100 мл есенција
  • 1 винобран

Подготовка:

Излупете ги пиперките и исечете ги на филети, па наредете ги во голем сад, кој може да се покрие. Истурете вода во шерпата, потоа додадете шеќер и сол и загрејте до вриење. Тргнете од оган, додајте ја есенцијата и винобранот, па прелијте ги пиперките со врела течност.

Потоа покријте ги и оставете да отстојат 24 часа. Потоа ставете ги пиперките во тегли и истурете ја течноста во која стоеја. Зачинете со зрна пипер и притиснете да се впие во течноста.

Вака подготвената пиперка може да стои долго време, бидејќи не содржи масло.