РЕЦЕПТ: Ни пристигаат празниците, послужете домашни колачи од кокос на празничната новогодишна трпеза

Полека започнува новогодишната еуфорија. Време е да ја украсите елката, но и да го подготвите менито за најлудата ноќ.

Покрај руските салати и печењето, кои се задолжителни во секое семејство на празничната трпеза, размислете какво мезе, но и колачи сакате да ги послужите.

Ако вашите пријатели доаѓаат на вечера, тогаш дизајнирајте мали закуски кои не само што се вкусни, туку и декоративни.

А на слатката трпеза извадете ги познатите колачи со кокос на кои никој нема да може да им одолее. Рафаело се прави брзо и лесно, а некако личи на снег, па навистина ќе евоцира зимска магија.

Состојки:

200 гр путер, собна температура
100 гр бело чоколадо
210 гр неутрална течна павлака
16 ml кондензирано незасладено млеко
130 гр шеќер
100 гр лешници
400 гр кокосово брашно + 200 гр за декорација

Подготовка:

Чоколадото искршете го на коцки, па додајте ја загреаната павлака и кондензирано млеко и убаво соединете. Загрејте ја павлаката и млекото до точка на вриење. Потоа додадете путер и шеќер, промешајте, па додадете го кокосовото брашно и добро измешајте ја целата смеса. Обликувајте топчиња со големина на орев, на средина ставете 1 лешник, повторно обликувајте топка и виткајте ги во кокос.

Поврзани вести

Најважното