РЕЦЕПТ: Ни пристигаат празниците, послужете домашни колачи од кокос на празничната новогодишна трпеза

Полека започнува новогодишната еуфорија. Време е да ја украсите елката, но и да го подготвите менито за најлудата ноќ.

Покрај руските салати и печењето, кои се задолжителни во секое семејство на празничната трпеза, размислете какво мезе, но и колачи сакате да ги послужите.

Ако вашите пријатели доаѓаат на вечера, тогаш дизајнирајте мали закуски кои не само што се вкусни, туку и декоративни.

А на слатката трпеза извадете ги познатите колачи со кокос на кои никој нема да може да им одолее. Рафаело се прави брзо и лесно, а некако личи на снег, па навистина ќе евоцира зимска магија.

Состојки:

200 гр путер, собна температура
100 гр бело чоколадо
210 гр неутрална течна павлака
16 ml кондензирано незасладено млеко
130 гр шеќер
100 гр лешници
400 гр кокосово брашно + 200 гр за декорација

Подготовка:

Чоколадото искршете го на коцки, па додајте ја загреаната павлака и кондензирано млеко и убаво соединете. Загрејте ја павлаката и млекото до точка на вриење. Потоа додадете путер и шеќер, промешајте, па додадете го кокосовото брашно и добро измешајте ја целата смеса. Обликувајте топчиња со големина на орев, на средина ставете 1 лешник, повторно обликувајте топка и виткајте ги во кокос.

Поврзани вести

Одложени продолженијата на „Невозможна мисија“

Седмиот и осмиот филм од франшизата „Невозможна мисија“, со Том Круз во главната улога, се одложени за 2023 и 2024 година поради пандемијата на Ковид-19, соопштија продуцентите Парамаунт Пикчрс и Скајденс. „Невозможна мисија 7“ требаше да почне да се прикажува во...

Ковачевски – Петков: Ги поставивме основите за брз напредок на меѓусебните односи

Премиерот Димитар Ковачевски и премиерот Кирил Петков имаа тет-а-тет средба во рамките на официјалната посета на владината делегација на Северна Македонија на Република Бугарија. На средбата беше истакнато дека...

Работните групи на владите на Македонија и Бугарија ги поставија основите за работа и го утврдија роковите за исполнување на приоритетите

Во насока на продлабочување на билатералната соработка меѓу РСМ и Бугарија, во рамките на заедничката седница на двете влади во Софија, се одржаа и одделни состаноци на работните групи утврдени за време...

Еве што се собира прашина во вашиот дом

Време е за општа заштеда, и без разлика од кој извор на нередот, оваа листа ќе ви помогне да го елиминирате она што не ви треба, за да можете да направите простор...

Најважното

Ковачевски – Петков: Ги поставивме основите за брз напредок на меѓусебните односи

Премиерот Димитар Ковачевски и премиерот Кирил Петков имаа тет-а-тет средба во рамките на официјалната посета на...

Работните групи на владите на Македонија и Бугарија ги поставија основите за работа и го утврдија роковите за исполнување на приоритетите

Во насока на продлабочување на билатералната соработка меѓу РСМ и Бугарија, во рамките на заедничката седница на двете влади во Софија, се...

Ковачевски и Петков: Да работиме на потенцијалите и предностите и да оствариме напредок во пријателството наместо национализам и говор на омраза

Премиерот Димитар Ковачевски, придружуван од министрите кои се дел од делегацијата на Владата на Република Северна Македонија, утринава пристигнаа во резиденцијата „Бојана“,...

Сончево со мала до умерена облачност и многу студено

Сончево со мала до умерена облачност и многу студено. Ќе дува умерен ветер од северен правец. Продолжува периодот на...

718 нови случаи на ковид-19 – пријавени се 22 починати лица

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје дека во последните 24 часа: Направени се 3.044...