РЕЦЕПТ: Слатко од сливи со ореви

Потребни состојки:

  • сливи – 3 кг
  • шеќер – 1,5 кг или малку повеќе
  • оцет – 10 мл
  • цимет – 2 стапчиња
  • каранфилче – 2 зрна
  • лимунтус – 1 лажиче
  • ореви – 1 чаша, малку печени

Подготовка:

Измијте ги сливите, поделете ги на два дела и отстранете ја средината. Наредете ги во длабок сад блиску една до друга. Посипете ги со шеќер, па наредете го вториот ред сливи и шеќер повторно. Оставете да отстои на ладно место неколку часа или една ноќ.

Потоа истурете вода во тавата и додадете цимет и каранфилче. Ставете ја тавата во рерна. Почекајте сирупот да зоврие и исклучете. Оставете го слаткото да се излади.

Следниот ден, повторно ставете го во рерна да зоврие, но не и да се зготви. Повторете ја постапката на третиот ден, кога сирупот веќе треба да биде доволно густ.

Измешајте го слаткото со сок од лимон и истурете го во тегли, а потоа ставете ги печените ореви меѓу сливите. Затворете ја теглата и стерилизирајте 5 минути.