РЕЦЕПТ ЗА РЕФОРМА ТОРТА: Идеална е за Божиќ, бидејќи НИКОЈ НЕ МОЖЕ ДА ОДОЛЕЕ на тој вкус на чоколадо

Тортата Реформа е една од најпознатите српски колачи, без која не може да помине ниту еден важен настан! Кремастата текстура и чоколадниот вкус што ве освојува на првиот залак го прават неодолив. Затоа, ако не сте одлучиле кое задоволство ќе го приготвите за Божиќ, нашиот најрадосен празник, тоа е дефинитивно непогрешлив избор!

Состојки за кора:

14 белки
400 гр мелени ореви
400 гр шеќер
4 лажици брашно

Состојки за филот:

14 жолчки
14 лажици шеќер
150 гр чоколадо
250 гр путер

Начин на подготовка:

Изматете ги белките и постепено додавајте шеќер. Потоа додадете јаткасти плодови и брашно и нежно измешајте. Истурете половина од смесата во плех обложен со хартија за печење и израмнете го. Се пече на 200°C околу 20 минути. Кога е готово, покријте го со крпа за да не се исуши. Постапката повторете ја со втората кора.

Потоа двете кори исечете ги на 2 дела. Покријте ги сите кори со крпа додека го правите филот. Изматете ги жолчките со шеќер и потоа изматете ги на пареа со мешање. Додадете го чоколадото и мешајте додека не се растопи. Извадете го филот од шпоретот и покријте го со проѕирна фолија. Кога ќе се излади на собна температура додадете го путерот кој исто така е на истата температура и убаво изматете го. Наредете ја кората, филот и така додека не ја потрошите. Последниот ред нека биде филот и по желба посипете со мелени ореви.

Следете го 4NEWS.mk на друштвените мрежи Facebook | Twitter | Instagram, како и преку нашиот Viber чет.
spot_img

Најважното