Сакале да ограбат црква во Радовиш, физички го нападналe клисарот

МВР извести дека вчера во 13.30 часот во Радовиш, полициски службеници од Одделението за внатрешни работи ги уапсија С.Р.(37) од Република Хрватска и А.К.(37) од Радовиш.

„Тие се сомничат дека околу 7.30 часот од црква во Радовиш се обиделе да одземат пари, а откако биле забележани од клисарот во црквата, А.К. физички го нападнала, а С.Р. му се заканил со остар предмет, по што го напуштиле местото. Во службен разговор во Полициската станица Радовиш тие го признале делото, по што биле задржани. За настанот бил запознаен јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Струмица и по документирање на случајот против нив ќе биде поднесена соодветна пријава“, извести полицијата.

Следете го 4NEWS.mk на друштвените мрежи Facebook | Twitter | Instagram, како и преку нашиот Viber чет.
spot_img

Најважното