Се уште не се познати причините за пожарот во скопскиот парк

Голем пожар во центарот на Скопје. Изгореа неколку напуштени судски бараки за помали прекршоци во градскиот парк.

Пламените јазици брзо ја зафатија старата касарна. Се прошири и во ресторанот Томче Софка. Но, пожарникарите не дозволиле пожарот да се прошири кон хотелот од каде биле евакуирани клиентите во објектот. Нема повредени или жртви.

Командирот на противпожарната единица Владимир Симоновски нагласи дека пожарот бил изгаснат со шест возила и 20 пожарникари. Алармот за пожар стигна десет минути пред четири часот. Покрај сообраќаен метеж со кој се соочија пожарникарите, тие се соочија и со уште еден проблем, недостигот на вода, бидејќи не можеа да најдат хидранти за вода.

„Многу пати сме зборувале за овој проблем, дека мрежата на хидранти не е означена точно каде можеме да наполниме вода. Сите живееме во Скопје и знаеме дека по 16 часот сообраќајот е погуст во градот и да се стигне до таму имаше проблем. „Кога најдовме водовод во Министерството за земјоделство, лесно беше да се работи понатаму и да се изгасне пожарот“, изјави Владимир Симоновски, командир на противпожарната единица.

Пожарот брзо се проширил, бидејќи градежниот материјал на касарната брзо горел.

„Зборуваме за светилки, преградни ѕидови, иверица и хартија. Напуштени бараки. Причините не можеме да ги знаеме бидејќи гледате и дека од брзината на пожарот касарната изгорела до крај, додека причините може да се каже дека се бездомниците кои живеат внатре или старата електрична инсталација можеби имала искра и се запалила “, изјави Владимир Симоновски, командир на противпожарната единица.

Дел од опожарените бараки се во сопственост на Кривичниот суд.

Поврзани вести

342 нови случаи на ковид-19 – пријавени 7 починати лица

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје дека во последните 24 часа: Направени се 2.349 тестирања, а регистрирани се 342 нови случаи на КОВИД-19:

Поворката со останките тргна кон вечните почивалишта на загинатите

 По речиси едночасовното преземање од двата бугарски воено-транспортни авиона, почна транспортот на посмртните останки на загинатите во автобуската несреќа до нивните вечни почивалишта. Поворката тргна од Скопскиот аеродром каде...

ВО ЖИВО: Во тек е преземањето на останките на жртвите од несреќата во Бугарија

Со едноминутно молчење, почна преземањето на посмртните останки  на жртвите од автобуската несреќа кои претпладнево со два бугарски авиона беа транспортирани на Скопскиот аеродром. Почит на загинатите им оддадоа претседателот...

Почна церемонијата по повод пристигнувањето на останките на жртвите во автобуската несреќа

Почна церемонијата на Скопскиот аеродром по повод пристигнувањето на останките на жртвите во автобуската несреќа. Двата авиона од Софија пристигнаа, а останките во моментов ги пречекува висока државна делегација....

Најважното

342 нови случаи на ковид-19 – пријавени 7 починати лица

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје дека во последните 24 часа:

Поворката со останките тргна кон вечните почивалишта на загинатите

 По речиси едночасовното преземање од двата бугарски воено-транспортни авиона, почна транспортот на посмртните останки на загинатите во автобуската несреќа до нивните вечни...

ВО ЖИВО: Во тек е преземањето на останките на жртвите од несреќата во Бугарија

Со едноминутно молчење, почна преземањето на посмртните останки  на жртвите од автобуската несреќа кои претпладнево со два бугарски авиона беа транспортирани на...

Почна церемонијата по повод пристигнувањето на останките на жртвите во автобуската несреќа

Почна церемонијата на Скопскиот аеродром по повод пристигнувањето на останките на жртвите во автобуската несреќа. Двата авиона од Софија...

ВО ЖИВО: Пристигнуваат телата на жртвите од автобуската несреќа во Бугарија

Денеска во Македонија пристигнуваат посмртните останки на починатите од автобуската несреќа во Бугарија. Тие пристигнуваат на Меѓународниот аеродром Скопје,...