ТРИКОВИ НА ВРВНИТЕ ГОТВАЧИ: Еве како месото никогаш да не биде жилаво!

Докажани трикови кои се учат во кулинарски училишта. Еве како месото да не биде жилаво…

Некогаш се случува, иако илјада пати сте го приготвиле месото на ист начин, поради некоја причина да биде сочно и меко, а друг пат тврдо и жилаво како гума… Дури и ако вие го јадете ова, можете да бидете сигурни дека вашите деца нема – па затоа ќе ви треба докажана и омилена варијанта како што се рибни стапчиња …

Доколку поради тоа се сомневате во вашите кулинарски способности, нема причина, затоа што само професионалци знаат да направат „цаки“ со месото бидејќи таквите трикови се учат во кулинарските училишта и од искуството.

Прво што треба да знаете е дека доколку планирате да пржите месо во тава, задолжително прво треба добро да го исушите, а за тоа ќе ви треба само добро да го истапкате со крпа.

Зошто е ова важно? Поради вишокот на влага месото станува гумено, а за крцкава, златна кора тогаш можете само да сонувате.

Готвачите велат дека е важно месото да „одмори“ по печењето.

Затоа не брзајте да го послужите веднаш! Оставете го да отстои неколку минути, а можете да го завиткате и во фолија, за под пареата дополнително да омекне и да испушти сокови.Ова ќе помогне да се направи месото уште посочно.

Поврзани вести

Премиерот Ковачевски ја предводи владината делегација во официјална посета на Бугарија

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија Димитар Ковачевски денеска заминува за Софија каде ќе ја предводи владината делегација во дводневна официјална посета на Република Бугарија во чии рамки е предвидено и...

Има 51 година и тело како девојка: Ова е вежба за совршена форма во која се колне Меланија Трамп!

Меланија Трамп, за време на поголемиот дел од претседателствувањето на нејзиниот сопруг, остана една од најприватните први дами на САД. Секогаш беше таква, речиси не пушташе некој во многу зафатениот живот на...

Владата го прифати Меморандумот за разбирање за развој на железничкото поврзување „Скопје-Софија“ со Република Бугарија

Владата на Република Северна Македонија на денешната 6-та седница, го разгледа и прифати усогласениот Текст на Меморандум за разбирање за развој на железничко поврзување меѓу Република Северна Македонија и Република Бугарија „Скопје-Софија“.

Благо намалување на нивото на реките, водостојот на природните езера ист како вчера

 Водостоите кај дел од реките во земјава се над просекот за јануари, но бележат благо намалување во споредба со вчера. За разлика од нив, резултатите од последните мерења направени од Управата за...

Најважното

Владата го прифати Меморандумот за разбирање за развој на железничкото поврзување „Скопје-Софија“ со Република Бугарија

Владата на Република Северна Македонија на денешната 6-та седница, го разгледа и прифати усогласениот Текст на...

Премиерот Ковачевски утре на средба со бугарскиот претседател Румен Радев

Владина делегација составена од 16 министри, членови на кабинетот и премиерот Димитар Ковачевски од денеска се во дводневна официјална посета на Софија.

Какво време не очекува следниве денови?

Во следните денови ќе биде сончево со мала до умерена облачност и многу студено. Ќе дува умерен ветер од северен правец.

ФОТО: Голем пожар во Битола – гори фабрика

Голем пожар во Битола, како што јавува репортерот на 4NEWS.mk станува збор за пожар во производствен погон. Пожарот избувнал...

Еве каква временска прогноза не очекува во следните денови

Во следните денови времето ќе биде многу студено и ветровито со умерен до засилен северозападен ветер. Денес и утре особено во северните...