ВИДЕО Хорор кај Венеција по автобуска несреќа – најмалку 20 загинати, десетици повредени

Најмалку 20 лица загинаа, а десетици се повредени вечерва во автобуска несреќа во Италија. Автобус во кој имало многу луѓе вечерва околу 20 часот излетал од надвозникот Либерта во Местре и по 10 метри лет паднал на железничката пруга и се запалил.

Според првите информации, загинале најмалку 20 лица, од кои некои се јагленисани, а четириесетина се повредени.

На терен се пожарникари и брза помош.

Автобусот е службено возило La Linea, пренесува La Stampa.

ПРЕПОРАЧУВАМЕ  Од најопасната нуклеарна централа во Европа истекува радиоактивна течност: Заканата е уште полоша од катастрофата во Чернобил

Локалната здравствена управа 3 во Венеција го активираше протоколот за „итни случаи“ кој предвидува да ги стави на располагање сите болнички соби за итни случаи и да повика засилување.

– Апокалиптична сцена. Немам зборови – изјави градоначалникот на Венеција, Луиџи Бруниаро.

Засега не се познати околностите за несреќата.

Поради несреќата прекината е железничката линија меѓу Местре и Венеција.

Следете го 4NEWS.mk на друштвените мрежи Facebook | Twitter | Instagram, како и преку нашиот Viber чет.
  • Ознаки
  • 1

ПРИКАЖИ ПОВЕЌЕ ВЕСТИ

spot_img

Најважното