Поврзи се

Македонија

ВИДЕО: Скопјанец направи електрично фиќо, 100 километри со три часа полнење

Published

on

Овие возила не можете да ги видите често во сообраќај. Легендарниот автомобил Фиќо оживеа повторно во оваа гаража. Освен убавиот изглед од надвор, овој автомобил има електричен мотор. Всушност, ова е првото електрично Фиќо во земјава. Целокупниот процес започнува од скелетот на автомобилот, со што се реставрираат сите делови.

-Текстот продолжува по рекламата-

„Пред да стигнеме до оваа фаза, ние купуваме стари автомобили Фиќо. Потоа ги демонтираме до последното делче. Да можеме да го видиме автомобилот, еве како што гледате прозорците се отстранети, моторот и се друго, за да видиме што недостасува и да го замениме тоа со друг дел. Ги фарбаме и потоа следи другата фаза кога се поставува моторот и другите делови“, рече Јегени.

За овој електричен мотор, со моќност од 20кв, според Ален потребна е безбедна батерија како оваа ЛИ ФЕ ПО, која е најиздржлива. Капацитетот на батериите е 10,2кв со номинална моќност од 102в, а капацитетот за полнење е 3кв. За да се наполни батеријата, потребни се три и пол часа а со едно полнење може да се поминат 100 км.

„Германската фабрика Кеслер, за среќа дојде и во Македонија и добивме шанса овој електричен автомобил да добие налепница дека е произведен во Македонија”, рече Јегени.

Идејата за овој проект е на Милорад Китановски кој што раскажува за повторното оживување на оваа марка автомобил.

Идејата на екипата на ББ Класик Кар ја поддржаа неколку специјализирани компании и Фондот за иновации и технолошки развој. Проектот е поддржан и поради начелата за зелена економија. Проследен е со постојана едукација и специјализација на актуелните вработени како и на идните. Застава 750 позната како Фиќо е најмалиот автомобил произведен во поранешна Југославија.

РЕПОРТЕР: АФРИМ ЈОНУЗИ

Извор: ТВ21

Loading...
Совет за етика во медиуми

Музика и Филм

Со ангелски глас и песна во модерен ритам Сања Димова ќе ја освојува домашната сцена

4NEWS.mk

Италија стравува од нов бран, овој пат „српски“ коронавирус од Балканот

Македонија

Меѓународен аеродром Скопје: Почнуваат летови до Загреб, Виена и Белград, еве го распоредот за следните 7 дена

4NEWS.mk

Галетановски: Kоректен професионален разговор, не знаев дека шега би влијаела на гласачи

Македонија

ДИК: Гласачките ливчиња на заразените со Ковид-19 се затворени, и ќе се отворат по завршување на гласањето во среда по 21 часот

4NEWS.mk

ЈСП: Утре дежурни билетарниците на Транспортен центар, Зелено пазарче и во Ѓорче Петров

Македонија

Се подготвува монтажен објект на Клиниката за пулмологија и алергологија

4NEWS.mk

Автомобил удри 9-годишно дете

Македонија

Денеска гласаат болните, немоќните, затворениците

4NEWS.mk

ЈП Водовод и канализација апелира за разумно и рационално користење на водата

Музика и Филм

Со ангелски глас и песна во модерен ритам Сања Димова ќе ја освојува домашната сцена

Македонија

Лифтовите потенцијални жаришта на коронавирусот – како да ги направиме безбедни?

Македонија

Венко Филипче тројно погледан на ТВ21 од Канал 5 телевизија

Македонија

Соопштение за мерките на ВРСМ за првата фаза на олабавување на вонредните околности

Македонија

ТВ21 ЕКСКЛУЗИВНО: Потврден говедски коронавирус во Македонија, човек може да го зарази својот миленик, но не и обратно

Музика и Филм

„THE ELEPHANT“ прв македонски краткометражен филм со ирски и старо англиски акцент

Музика и Филм

Македонец во Словенија направи песна репрезент за градот

Македонија

ВИДЕО: Силна експлозија во фабрика во Битола – на терен противпожарни екипи

Музика и Филм

НОВО ВИДЕО: Момците од Театро бенд пеат „За тебе“

Македонија

ВИДЕО: Секоја чест! Полицајци од ПС Бутел спасија мало куче од дупка длабока 4 метри