Поврзи се

Патувања

10 светски метрополи со најубав новогодишен дочек

Published

on

Доброто расположение, конфети, шампањ и одбројување се чини доволно за фин дочек на Нова година. Но, некои светски градови навистина нудат големо славење, незаборавни моменти, импресивен огномет и неверојатна забава.

Всушност тоа е причината поради која бројни туристи штедат во текот на целата година, само за една ноќ да поминат во некоја од светските градови кои знаат на вистински начин да зачекорат во новата година.

-Текстот продолжува по рекламата-

Доколку стандардните кафулиња во вашиот град решите да ги замените со спектакуларен дочек во некоја од светските метрополи, ви ги нудиме некои од највеличенствените кои сигурно ќе ве воодушеват и за кои вреди да потрошите и малку повеќе од вообичаено.

1. Амстердам

Во престолнината на Холандија за Нова Година славењето е со шампањ, крофни со јаболка и грозје, многу огномети кои официјално се продаваат ден пред новогодишната вечер.

После полноќ улиците и баровите од кои повеќето се отвораат дури на полноќ, наеднаш се преполнуваат со луѓе кои слават. Доколку сте во Амстердам места кои не смеете да ги пропуштите се Nieuwmarkt и плоштадот Dam.

svetskite-metropoli-so-najubav-novogodisen-docek-1

2. Барселона

Типично во шпански стил, прославата почнува подоцна од очекуваното. На полноќ традиција е да се изедат 12 зрна грозје пред да почне прославата. Plaça de Catalunya и Las Ramblas се најважните локации со илјадници луѓе кои се забавуваат.

Овде можете исто така да одите и до некое кафуле или бар, па дури и на плажа за да продолжите со славењето. Што може да биде подобро од гледање на зајдисонцето за Нова година?

svetskite-metropoli-so-najubav-novogodisen-docek-2

3. Берлин

Берлинците имаат посебна страст кога се работи за петардите и ракетите кои често ги лансираат од сопствените прозори и тераси. Ова го прави Берлин многу живописно место во новогодишната ноќ.

Илјадници луѓе ја дочекуваат Нова година кај Бранденбуршката порта, а има многу и во паркот „Викторија“ во Кројцберг, од каде се гледаат огнометите ширум градот.

svetskite-metropoli-so-najubav-novogodisen-docek-3

4. Будимпешта

Атмосферата во Будимпешта за време на најлудата ноќ е навистина жива. Маса луѓе се собира на главните плоштади за да го дочека полноќ. Штом чукне последниот час од старата година се свири унгарската химна и насекаде се точи шампањ, се слави со здравици, бакнежи и огномети.

На плоштадот прославата трае цели 3 дена од 30. декември до 1. јануари. Јавниот превоз за време на прославата е организиран во текот на целата тридневна прослава.

svetskite-metropoli-so-najubav-novogodisen-docek-4

5. Истанбул

На кое друго место во светот можете да ја дочекате Нова година на два континента истовремено? Без разлика дали прославувате на европската или азиската страна, ќе си поминете феноменално.

Илјадници луѓе се собираат на плоштадот Таксим и на улицата Истиклал, каде константното свирење на возачите само ја подобруваат празничната атмосфера. Како алтернатива може да ја посетите улицата Нисантаси која е преполна со декорации и во која се делат ќебапи на сите страни.

svetskite-metropoli-so-najubav-novogodisen-docek-5

6. Лондон

Оние кои ќе одлучат Нова година да ја дочекаат покрај реката Темза и на лондонските улици, може да присуствуваат на спектакуларен огномет со мирис на јагода и светлосно шоу. Целата новогодишна програма може да се следи на големи екрани пред парламентот.

svetskite-metropoli-so-najubav-novogodisen-docek-6

7. Њујорк

Ова е град кој стана синоним за место во кое е гарантирана добрата забава за време на дочекот на Нова година. Милиони луѓе од целиот свет доаѓаат за да го видат традиционалното спуштање на прочуената светлосна топка, но и за да уживаат во пиротехничкиот спектакл.

svetskite-metropoli-so-najubav-novogodisen-docek-7

8. Рио де Жанеиро

Плажата Ревелион во Рио де Жанеиро во Бразил важи за едно од најдобрите места во светот за дочек на Нова година. Имено, во текот на прославата по должина на плажата се поставени огромни бини, а посетителите уживаат во музиката и традиционалните танци. На плажата доаѓаат облечени во бело, бидејќи Бразилците сметаат дека е боја која носи среќа, пијат шампањ, играат самба, а кога часот отчукува полноќ над океанот почнува вистински огнометен спектакл.

svetskite-metropoli-so-najubav-novogodisen-docek-8

9. Единбург

Доколку една ноќ славење не ви е доволна, тогаш посетете го Единбург во Шкотска. Таму славењето на Нова година трае 4 дена, а кулминира со преубав огномет над дворецот Единбург. Овој град нуди добри концерти, традиционални танци и добра забава.

svetskite-metropoli-so-najubav-novogodisen-docek-9

10. Виена

Ако сакате да заиграте во некој дворец, тогаш изберете ја Виена. По повод Нова година таму се организира голем бал во палатата Хофбург, уживање со класична музика, балет и неодолива храна. На полноќ следи огномет и традиционален валцер.

svetskite-metropoli-so-najubav-novogodisen-docek-10

Loading...
Совет за етика во медиуми

Реклама
4NEWS.mk

Иџе возеше низ улиците на Скопје

Македонија

Полициски час во Тетово – во центарот на градот се почитува, во околните населби делумно

4NEWS.mk

Во Пијанечко-малешевскиот регион само еден активен случај на Ковид-19

Македонија

Со часови блокирани на граници – „Транзитот преку Унгарија важи само за државјаните на ЕУ“

4NEWS.mk

Ибрахимовиќ се повреди на тренингот на Милан и може да го пропушти остатокот од сезоната

Македонија

„Бетонските бариери како воена тампон зона“ – Исмаили: Има други начини како да се реши проблемот

4NEWS.mk

Чулев: МВР ќе ја испита автентичноста на видеото „Оро“ во Чаир

Македонија

Ќучук: Од самиот почеток ја признаваме Македонија, и сме за ЕУ и НАТО – тоа го должиме на нашите поколенија

4NEWS.mk

Авганистан ослободи 100 талибански затвореници по прекинот на огнот

Македонија

„Македонија ги има преземено вистинските чекори во справување со коронавирусот, исто како и европските држави“, вели Ќучук

4NEWS.mk

Семејството Стајиќ, сопственици и основачи на Gulf Oil во Македонија донираат 1 милион денари за семејството на Емилија Динева

Македонија

Американскиот бренд GUESS со моно бренд продавница во Македонија

4NEWS.mk

56-годишен скопјанец ограбен од љубовницата која ја запознал на интернет

4NEWS.mk

Сведоштво на лекарот кој ја изврши експлантацијата на срцето на Емилија

4NEWS.mk

Димитров: Зборувавме со НАТО и ја поправија грешката

4NEWS.mk

Полициски час од 19 во сабота до 05 часот во вторник – 4 починати, 19 новозаболени и 16 оздравени

4NEWS.mk

Мајската пензија ќе се исплаќа од 27 мај

Македонија

Фешн Груп донираше на Институт за јавно здравје апарат што ќе прави тестови за Ковид-19 за 30 минути

4NEWS.mk

Емилија Динева е жената хероина која спаси три животи со донирање на нејзиното срце и бубрези

4NEWS.mk

СДСМ: 100.000 граѓани добиваат платежни картички од 9.000 денари за купување на домашни производи

Македонија

Соопштение за мерките на ВРСМ за првата фаза на олабавување на вонредните околности

Македонија

ТВ21 ЕКСКЛУЗИВНО: Потврден говедски коронавирус во Македонија, човек може да го зарази својот миленик, но не и обратно

Музика и Филм

„THE ELEPHANT“ прв македонски краткометражен филм со ирски и старо англиски акцент

Музика и Филм

Македонец во Словенија направи песна репрезент за градот

Македонија

ВИДЕО: Силна експлозија во фабрика во Битола – на терен противпожарни екипи

Музика и Филм

НОВО ВИДЕО: Момците од Театро бенд пеат „За тебе“

Македонија

ВИДЕО: Секоја чест! Полицајци од ПС Бутел спасија мало куче од дупка длабока 4 метри

Македонија

(ВИДЕО) Пенадровски: Да не сум претседател и јас би се иселил од Македонија

4NEWS.mk

Хаварија во ОХИС, неподнослива миризба се шири во околината

Македонија

Сам и со церебрална парализа, во темница, студена соба, со долг од над 200 илјади денари

Реклама