Патувања

Што се крие зад терминот „просторно време“?

Со терминот „просторно време“, научниците го нарекуваат влијанието што нашата ѕвезда, Сонцето, го има врз целиот Сончев систем и Земјата.

ВАКА ИЗГЛЕДА РАЈОТ НА ЗЕМЈАТА: Топ 10 најубави плажи на светот!

Ве водиме на обиколка на најубавите плажи на светот. Ако пандемијата на коронавирус не спречи да патуваме, не може да не спречи...

ГО ВИКАА ОСТРОВОТ НА ПРОКЛЕТИ, ТАМУ ЖИВЕЕЛЕ САМО ГУБИТНИЦИ И СИРОМАШНИ: Прекрасно место во Грција со најмрачна историја!

Денес, Спиналонга е ненаселен остров на само неколку стотици метри од североисточниот брег на Крит. Порано беше полуостров. Во...

Опкружена со 5 мориња, во неа луѓето живеат долго и без болести: Ова е најздравата земја на светот!

Ако сакате да живеете што е можно подолго, се што треба да направите е да се преселите во Италија!

ЗАБРАНЕТИ ДЕСТИНАЦИИ: 9 места кои никогаш нема да ги посетите!

Некои од најинтересните места во светот, кои сведочат за развојот на цивилизацијата и светот, се затворени. Пристапот до некои...

Околу светот за 9 месеци: Сите континенти и над 150 дестинации

Royal Caribbean International го најави своето ново крстарење наречено Ultimate World Cruise, епско патување кое ќе трае дури 9 месеци.

Еве зошто треба да одите на Сицилија барем еднаш во животот

Јужна Италија. Малку зборови предизвикуваат толку многу асоцијации, парадокси, амбивалентност и чувства. Традиција, историја, темперамент, релаксација, совршена храна, религиозност, Медитеранот… Сето тоа...

Рај за хедонистите, пекол за паричникот: 10-те најскапи градови во Европа

Разгледување на градот не може да помине без да пробате гурмански специјалитети. Сепак, факт е дека во некои градови...

Најубавите три села во светот – грчкото на прво место

Селото Оиа на грчкиот остров Санторини е на врвот на листата на најубави села во светот, пишува „Uswitch“. Податоците од социјалните мрежи...