Поврзи се

Македонија

12 години без вода, учениците од Смесница како во друг век

Published

on

Училиштето од село Смесница во општина Зелениково веќе 12 години се соочува со недостиг од вода. Поради тоа учениците не можат да ги користат тоалетите кои се изградени пред неколку години со пари од донација. Нашата камера ги сними новите тоалети во училиштето кои и натаму не се во функција.

„Како што се гледа од снимките, во училиштето владеат мизерни услови. Тоалетите  се изградени, но не можат да се пуштат во употреба бидејќи нема вода, а тоа е основниот предуслов, и затоа се користи стариот тоалет“, изјави Исмет Саити, жител на Смесница.

-Текстот продолжува по рекламата-

Тој вели дека училиштето е запоставено и од општината. Тоа функционира благодарение на донацијата од еден Албанец кој што во 2004 година инвестирал во ова училиште.

За состојбата на училиштето, ТВ21 го праша и министерот за образование, Арбр Адеми кој што вети дека ќе го земе предвид овој случај.

„Министерството за образование и наука секогаш изразувало и ќе продолжи да изразува подготвеност да интервенира во одредени случаи за кои ќе се утврди дека има потреба од интервенција. Така што ќе го разгледаме и овој случај и ќе видиме какви активности ќе преземеме“, изјави Арбр Адеми, министер за образование.

Единствениот советник кој што е Албанец во општина Зелениково, Расим Муратовски, вели дека е известен за овој проблем и за истиот реагирал во општината.

„Во ваква состојба сме со години. Јас лично имам разговарано со градоначалникот на општината неколку пати. Неговиот одговор е дека оваа година ќе ги преземе сите мерки за подобрување на состојбата“, – Расим Муратовски, советник во општина Зелениково.

Одговор за состојбата на селото побаравме и од градоначалникот на Зелениково, Борче Гиевски. Тој не беше подготвен да се произнесе за нашата телевизија. Според жителите, запоставувањето на селото и училиштето не е случајност. Тие се сомневаат дека постои план, заради недостиг на услови, албанските жители да се иселат од оваа зона.

Репортер: Мевљудин Имери

Извор: ТВ21

Loading...
Совет за етика во медиуми

Македонија

Тешка сообраќајна несреќа во прилепско, еден загинат, едно лице повредено

4NEWS.mk

Албанија ќе воведува задолжително носење заштитна маска и парични казни за неносење

Македонија

Чулев: МВР превзема мерки за расчистување на кривично дело „поткуп при избори и гласање“

4NEWS.mk

Бреша: Балотели тежи 100 килограми, затоа не игра

Македонија

Листа на најмоќните пасоши во Светот – македонскиот на 47-мо место и со пад во однос на минатата година

4NEWS.mk

Гратче во САД со уникатна идеја за борба против корона-кризата

Македонија

Пандемијата не стивнува, Филипче уверува дека болничките капацитети се доволни за прием на пациенти

Македонија

Зијадин Села во „Изборни дебати“ на ТВ21 одговара дали по изборите ќе коалицира со Христијан Мицкоски и ВМРО-ДПМНЕ

4NEWS.mk

Ковид-пандемијата не стивнува, болничките капацитети доволни за прием на пациенти

4NEWS.mk

Македонецот Николовски ќе игра на Афробаскет 2021г

Македонија

Лифтовите потенцијални жаришта на коронавирусот – како да ги направиме безбедни?

Македонија

Венко Филипче тројно погледан на ТВ21 од Канал 5 телевизија

Македонија

Соопштение за мерките на ВРСМ за првата фаза на олабавување на вонредните околности

Македонија

ТВ21 ЕКСКЛУЗИВНО: Потврден говедски коронавирус во Македонија, човек може да го зарази својот миленик, но не и обратно

Музика и Филм

„THE ELEPHANT“ прв македонски краткометражен филм со ирски и старо англиски акцент

Музика и Филм

Македонец во Словенија направи песна репрезент за градот

Македонија

ВИДЕО: Силна експлозија во фабрика во Битола – на терен противпожарни екипи

Музика и Филм

НОВО ВИДЕО: Момците од Театро бенд пеат „За тебе“

Македонија

ВИДЕО: Секоја чест! Полицајци од ПС Бутел спасија мало куче од дупка длабока 4 метри

Македонија

(ВИДЕО) Пенадровски: Да не сум претседател и јас би се иселил од Македонија