Поврзи се

Стил

15 кул факти за маскарата кои сигурно не ги знаевте

Published

on

Истражувањата покажале дека дури 95% од жените наутро не излегуваат од домот без маскара. Покрај карминот, маскарата е најпродаваниот козметички производ бидејќи е задолжителен дел во процесот на шминкање, а добра работа е и тоа што го менува целиот изглед доколку ја носите само неа. Маскарата дури визуелно ве прави помлади, а вашиот тен посветол. Доколку сте природно руси може да се случи вашите трепки да бидат толку светли, што нема да се гледаат без неа. Приказната за маскарата е прилично долга, а започнува уште од времето на старите Египќани.

1. Маскарата е создадена во 1913 година, а нејзиниот творец е хемичарот Томас Вилјамс од Чикаго, кој за изработка на овој производ употребил јагленова прашина и вазелин. Уште тогаш жените полуделе за неа.

-Текстот продолжува по рекламата-

2. Маскарата е омилен женски производ, бидејќи ги отвора очите, ги прави поголеми, ги нагласува трепките и му дава свеж изглед на лицето.

3. Пред првата употреба на новата маскара четката треба добро да се измие под силен млаз вода.

4. Четката за маскарата се прави од најлон, кој за прв пат е претставен во 1939 година, во Њујорк.

5. Маскарата се користела уште од 4000-тата година пред новиот век. Египќаните ја нарекувале „kohl“, а ја нанесувале со стапче.

6. Важна состојка за создавање маскара е гванин, супстанца која се добива од лушпите на рибите. Гванинот е состојка која честопати се става во различни мејкап производи, бидејќи им дава сјај.

7. Првата кремаста маскара е слична како денешната. Направена е во 1958 година, се пакувала во шишенца и се купувала во комплет со апликатор.

8. Поголемиот дел од жените инстинктивно ја отвораат устата кога нанесуваат маскара. За тоа постои добра причина – кога ќе ја отворите устата станува потешко да трепнете.

9. Да ја оставите шминката на лицето во текот на ноќа не е добра идеја. Доколку ја оставите маскарата на очите во текот на ноќта, следното утро можете да се разбудите без некоја трепка…

10. Ниту една маскара не би требало да се користи подолго од 3 месеци.

11. Во текот на нанесувањето доволно е само еднаш да ја извадите четката од маскарата, бидејќи во спротивно со четката ќе „фатите“ премногу боја и на тој начин ќе создадете грутчиња и ќе го отежнете нанесувањето.

12. Маскарата на Max Factor, False Lash Effect, се продава во секоја минута некаде во светот, а една Lancome маскара на секоја секунда.

13. Кога нанесувате маскара, визуелно го подигнувате вашето лице. Маскарата им овозможува дефиниција на очите и ги истакнува, образите делуваат подигнати, а тенот изгледа посветол, поради што изгледате помладо.

14. Во маскарата се наоѓа жива која е отровна. Сепак, во овој случај станува збор за мала количина која не може да ви наштети. Живата е забранета во сите други мејкап производи, освен во маскарата.

15. Поголемиот дел од маскарите се наменети за нанесување во еден или максимално два слоја. Таа се суши брзо, па колку повеќе слоеви ќе нанесете, толку се поголеми шансите дека трепките ќе се слепат и ќе се создадат грутки.

Loading...
Совет за етика во медиуми

4NEWS.mk

Заев: Разговорите продолжуваат, влада треба да се формира, нови избори не се решение

Македонија

Уште 20 дена до учебната година – сѐ уште нема одлука како ќе се одвива наставата

4NEWS.mk

Ахмети: Ќе зависи од волјата на двете страни за да имаме позитивен епилог во полза на државата

4NEWS.mk

Бела куќа: САД загрижени од ситуацијата во Белорусија

Македонија

4 милиони евра загуба за 6 месеци – рент-а-кар бизнисот бара помош од државата

4NEWS.mk

Зошто се уште нема одлука за новата школска година и кој ќе ја преземе одговорноста?

Македонија

Локалите узурпираат јавни површини во Кичево – пазарниот инспекторат и ја префрла вината на полицијата

4NEWS.mk

Словачка протера руски дипломати поради шпионажа, Москва враќа со иста мера

Македонија

Заев: Не можеме да кажеме дека имаме договор, разговорите продолжуваат

4NEWS.mk

Средба Заев – Ахмети за формирање парламентарно мнозинство и Влада – договор се уште нема

Македонија

„СДСМ, ДУИ, Беса и ДПА, завршена работа“ – Лала: Ахмети ќе попушти за премиер Албанец

4NEWS.mk

Рудар од Танзанија стана милијардер преку ноќ

Македонија

Членовите на избирачките одбори ќе добијат за сто проценти повисок надоместок, одлучи ДИК

Македонија

Учебната година ќе почне на 1-ви септември – Адеми: Владата сака учениците да се вратат во училиште

4NEWS.mk

25 годишник во повеќе наврати силувал 13-годишно девојче

4NEWS.mk

Настава во училиште од 1-ви септември, со поддршка од родителите и наставниот кадар

Македонија

Османи за ТВ21 по состанокот Ахмети – Заев: Официјално се разговара за заедничка коалиција

4NEWS.mk

МВР: Пронајдено безживотното тело на 16-годишното момче од Ресен

Македонија

СДСМ вели дека има мнозинство, но со кого?! – Али Ахмети не отстапува од барањето за премиер Албанец

Македонија

Алтернатива бара ДУИ да оди во опозиција – ако сите албански партии влезат во власта, Беса ќе оди во опозиција?!

Музика и Филм

Уште една „ приказна“ за сите нас, Васил Гарванлиев ја промовираше новата песна

Музика и Филм

Со ангелски глас и песна во модерен ритам Сања Димова ќе ја освојува домашната сцена

Македонија

Лифтовите потенцијални жаришта на коронавирусот – како да ги направиме безбедни?

Македонија

Венко Филипче тројно погледан на ТВ21 од Канал 5 телевизија

Македонија

Соопштение за мерките на ВРСМ за првата фаза на олабавување на вонредните околности

Македонија

ТВ21 ЕКСКЛУЗИВНО: Потврден говедски коронавирус во Македонија, човек може да го зарази својот миленик, но не и обратно

Музика и Филм

„THE ELEPHANT“ прв македонски краткометражен филм со ирски и старо англиски акцент

Музика и Филм

Македонец во Словенија направи песна репрезент за градот

Македонија

ВИДЕО: Силна експлозија во фабрика во Битола – на терен противпожарни екипи

Музика и Филм

НОВО ВИДЕО: Момците од Театро бенд пеат „За тебе“