Поврзи се

Свет

250 компании ќе се селат од Велика Британија во Холандија по напуштањето на Британците од ЕУ

Холандската влада преговара со 250 компании за селење на седиштата од Велика Британија во Холандија, пред земјата да излезе од ЕУ на 29-ти март.

“Во 2019 година, неколку компании, меѓу кои Дискавери и Блумберг, соопштија дека планираат да инвестираат во Холандија поради Брегзит. Дополнително, Холандската агенција за странски инвестиции разговараше со повеќе од 250 странски компании кои размислуваат за започнување на операции во Холандија по Брегзит “, соопшти Министерството, наведувајќи дека повеќето се британски, но има и американски и азиски компании. Тоа се главно компании од финансискиот сектор, медиумите, маркетингот, како и компаниите кои работат во областа на здравството.

Извор: ТВ21

Реклама
Реклама
Реклама
Реклама
Реклама
WP2FB Auto Publish Powered By : XYZScripts.com