3 МАСКИ ЗА СУВА И ОШТЕТЕНА КОСА: Длабоко хидрираaт и го враќаат изгубениот сјај! (РЕЦЕПТИ)

Сон на секоја жена е убава и свиленкаста коса. Поради честото боење, фенирање и пеглање, косата го губи сјајот, па вистински предизвик е да изгледа негувано. Добрата вест е што е можно закрепнување со помош на домашни маски.

Најдовме 3 рецепти за маски кои можат да ја регенерираат косата од коренот до самите врвови.

Маска за обновување на сува коса со кокосово масло

Кокосовото масло за коса е феноменално за сува коса бидејќи ја одржува нејзината влажност, ја прави мека и поеластична, па косата помалку се кине. Масните киселини од ова масло можат да навлезат подлабоко во косата од обичните регенератори.

Како да се направи оваа маска за сува коса?

Едноставно растопете малку кокосово масло и нанесете на косата. Покријте со капа за туширање и оставете да отстои еден час. Потоа исплакнете темелно.

Маска од квасец

Маската од квасец ќе и помогне на вашата коса повторно да изгледа здраво. Не само што ќе ја врати влажноста на косата, туку и добро ќе ја нахраните со витамини за коса, особено оние од групата Б кои се присутни во квасецот.

Подготовка:

Во малку топло млеко растопете коцка свеж квасец, а потоа додадете една лажичка мед и една лажица маслиново масло. После тоа, нанесете ја маската на влажна коса и оставете ја еден час.

Покријте со капа за туширање и потоа измијте ја косата на вообичаен начин.

Маска со рицинусово масло

Рицинусовото масло е познато меѓу понежниот пол како масло од кое растат влакна, трепки и веѓи. Одличен е за коса, но не само за раст, туку може да се користи за да се направи ефикасна маска за сува коса.

Кога се нанесува на раст на косата, се нанесува на самата коса. Меѓутоа, кога станува збор за третман на сува коса, тогаш се нанесува по должината на косата, а особено на деловите од косата кои се оштетени.

Маската со рицинусово масло за сува коса се нанесува на влажна коса која треба да се остави околу еден час пред печење.

Поврзани вести

Боровинките го намалуваат ризикот од проблеми со срцето

Постојат различни производи кои можат успешно да ја преземат титулата „добри за срцето“, но постои едно овошје кое навистина го штити вашиот „мотор“ доживотно, пишува сајтот „Јади ова, не тоа“.

Слушањето музика ја ублажува менопаузата

Одамна е познато дека музиката има лековито дејство. Помага во ослободувањето на хормоните на среќата како окситоцин, допамин, серотонин и ендорфин.  Новото истражување сугерира дека музиката може да ја олесни...

Го лажела шефот дека има корона, само за да оди на забава – пријателите ја снимале, доби отказ!

Младата девојка наскоро би можела да остане без работа откако било откриено дека лажела дека има круна за да може да оди на роденден на пријателка. Таа реши да ја сподели својата приказна...

Климатските промени ќе стават крај на зимските спортови?

Климатските промени ги загрозуваат Зимските олимписки игри и воопшто иднината на зимските спортови, што ги прави условите многу поопасни за спортистите и учесниците. Ова го предупредуваат експертите во извештајот објавен една недела пред...

Најважното

Претпладне променливо облачно со повремен слаб снег – во текот на денот облачноста ќе се намалува

Претпладне променливо облачно со повремен слаб снег, а во текот на денот облачноста ќе се намалува....

СЕДНИЦА ВЛАДА: Цените на основните прехранбени производи остануваат замрзнати до 28 февруари; Донесена е Програмата на економски реформи 2022 – 2024 година

Владата на Република Северна Македонија на денешната 8 седница донесе одлука да продолжи важноста на мерката за определување највисоки цени на основните...

1.908 нов случај на ковид-19 – пријавени 26 починати лица

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје дека во последните 24 часа: Направени се 5.834...

Николоски: Заев доби датум за скијање на Шамони, но Македонија не доби датум за старт на преговори

Суштинското прашање е зошто актуелната политичка елита дозволи да ова стане прашање број еден, покрај билатералните односи и во државата? Одговорите можат...

За прв пат во Македонија изведена трансплантација на лигамент од починат донор

На Клиниката за Ортопедски болести при ТОАРИЛУЦ Скопје, вчера за прв пат беше изведена трансплантација на лигамент од починат донор. Млад 34 годишен пациент со...