4 ЗИМСКИ НАПИТОЦИ КОИ ГО ОБРАНУВААТ ТЕЛОТО: Полни со витамини и минерали кои го лекуваат телото и ја враќаат енергијата!

Доколку во текот на зимата избегнувате смути, бидејќи чувствувате дека летото е попријатно како еден вид освежување, денес ви претставуваме рецепти кои ќе ве уверат во спротивното.

Имено, заедничко им е тоа што се загреваат, а во исто време се богати со хранливи материи. Пред да преминеме на рецептите, ќе ви ја откриеме постапката за подготовка на секое смути.

  1. Блендер

Избегнувајте замрзнато овошје, но почекајте да се одмрзне и да отстои на собна температура. Во тој случај потребни се 5 до 10 минути за мешање.

  1. Рингла или микробранова печка

Истурете ја кашата во тавче што се загрева и ставете го на тивок оган. Истото важи и за микробрановата печка.

  1. Загреана течност

Смутито можете да го загреете и со додавање топла вода, млеко или друга течност.

По воведната приказна, преминуваме на она што повеќе ве интересира, а тоа се комбинациите на овошје и зеленчук за највкусни оброци.

  1. Витаминска бомба

Состојки:

Половина шолја топла вода, едно манго, еден портокал и две лажици рендан ѓумбир.

Излупете ги мангото и портокалот, па исечкајте ги на ситни парчиња, па додадете го ѓумбирот. Смесата прелијте ја со вода, за да ја добиете саканата густина. Доколку чувствувате дека ви треба нешто многу топло, ставете го смутито накратко во микробранова печка.

  1. Смути од банана

Состојки:

Една шолја топла вода, една излупена банана, една лажица сечкани ореви, два урми без кори, прстофат цимет, прстофат ѓумбир во прав, малку екстракт од ванила по вкус.

Сите состојки измешајте ги во блендер, па добиената смеса истурете ја во саканите чинии и ставете ги во микробранова печка. Посипете малку цимет, по вкус.

  1. Чоколадно задоволство

Состојки:

Четири сечкани банани, половина чаша загреано млеко по избор, една лажица путер од кикирики, две лажици незасладено какао и половина лажичка цимет.

Најпрво изгмечете ги бананите, па додадете ги состојките една по една и попатно мешајте додека смесата не се изедначи. Одозгора можете да посипете рендан ѓумбир, темно чоколадо, кокос или да го подобрите вкусот со уште малку путер од кикирики. Како и во случајот со претходните десерти, смутито можете да го загреете на шпорет.

  1. Зелено смути

Состојки:

Две чаши топла вода, две јаболка, две шолји свеж спанаќ, една банана, една урма, грст семки од тиква, прстофат мелен ѓумбир, иста количина кајен пипер, малку екстракт од ванила.

Прво измешајте ги семките од тиква, ѓумбирот, биберот и ванилата, а потоа и останатите состојки, за на крајот да додадете вода. Кога смесата ќе ја достигне саканата густина загрејте ја на рингла и послужете.

Поврзани вести

Двејн Џонсон го прeпишува својот успех на позитивното размислување

Двејн Џонсон, познат како Карпа, го припишува својот успех на неверојатната работна етика што ја научил од својот татко.  „Како професионален борач пред секој натпревар се молеше за сила...

Боровинките го намалуваат ризикот од проблеми со срцето

Постојат различни производи кои можат успешно да ја преземат титулата „добри за срцето“, но постои едно овошје кое навистина го штити вашиот „мотор“ доживотно, пишува сајтот „Јади ова, не тоа“.

Слушањето музика ја ублажува менопаузата

Одамна е познато дека музиката има лековито дејство. Помага во ослободувањето на хормоните на среќата како окситоцин, допамин, серотонин и ендорфин.  Новото истражување сугерира дека музиката може да ја олесни...

Го лажела шефот дека има корона, само за да оди на забава – пријателите ја снимале, доби отказ!

Младата девојка наскоро би можела да остане без работа откако било откриено дека лажела дека има круна за да може да оди на роденден на пријателка. Таа реши да ја сподели својата приказна...

Најважното

Претпладне променливо облачно со повремен слаб снег – во текот на денот облачноста ќе се намалува

Претпладне променливо облачно со повремен слаб снег, а во текот на денот облачноста ќе се намалува....

СЕДНИЦА ВЛАДА: Цените на основните прехранбени производи остануваат замрзнати до 28 февруари; Донесена е Програмата на економски реформи 2022 – 2024 година

Владата на Република Северна Македонија на денешната 8 седница донесе одлука да продолжи важноста на мерката за определување највисоки цени на основните...

1.908 нов случај на ковид-19 – пријавени 26 починати лица

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје дека во последните 24 часа: Направени се 5.834...

Николоски: Заев доби датум за скијање на Шамони, но Македонија не доби датум за старт на преговори

Суштинското прашање е зошто актуелната политичка елита дозволи да ова стане прашање број еден, покрај билатералните односи и во државата? Одговорите можат...

За прв пат во Македонија изведена трансплантација на лигамент од починат донор

На Клиниката за Ортопедски болести при ТОАРИЛУЦ Скопје, вчера за прв пат беше изведена трансплантација на лигамент од починат донор. Млад 34 годишен пациент со...