5 СОВЕТИ ЗА УКРАСУВАЊЕ НА МАЛА БАЊА: Со помош на овие трикови таа ќе изгледа двојно поголема и пространа!

Ако имате помала бања, можете лесно да направите визуелно да изгледа двојно попространа. Ентериерите советуваат во тој случај да изберете плочки со светла боја.

Белата е најдобриот избор, но не мора да ја избирате исклучиво оваа боја. Еве уште неколку нијанси кои ќе направат овој простор да изгледа поголем:

БЕЛИ ПЛОЧКИ

Белите плочки сè уште се најпопуларен избор, особено за мали бањи. Светлата боја на плочките ќе направи вашата мала бања да се чувствува поголема и посветла, особено ако имате малку или воопшто нема природна светлина што влегува во вашата бања. Белите плочки се класичен и вистински избор бидејќи со само малку имагинација можат да внесат живост и динамика и на најмал простор. Кога мислите дека белата боја е малку досадна, можете да внесете малку природа во вашата бања со растенија, а ако просторот се уште ви изгледа мал, секогаш можете да пробате интересни вертикални начини на поставување плочки за да додадете должина на бањата. Светлосивите плочки на подот ќе додадат само мал контраст, а доколку не сакате да добиете целосно бел изглед во вашата мала бања, можете да се одлучите и за црно-белата варијанта.

https://www.pinterest.com/pin/2392606042441246/

СИВИ ПЛОЧКИ

Доколку не сте љубител на целосно белиот дизајн, но сепак сакате да користите неутрални бои, тогаш сивата е идеална за вас. Покрај тоа што ќе додаде малку повеќе топлина на овој дел од домот, сивата боја ќе и даде и луксузен, но сепак лесен изглед на бањата. Можеби мислите дека сивата боја е здодевна, но кога ќе додадете некои интересни дизајнерски карактеристики, ќе добиете уникатен изглед на бањата. На пример, ребрестиот стаклен ѕид, неправилниот мијалник или интересните шари на сивите плочки ќе го збогатат донекаде мрачниот изглед што може да се очекува (во некои случаи). Сјајните сиви плочки во комбинација со дрвени кабинети се исто така добар начин да и додадете малку неопходна топлина на оваа боја.

https://www.pinterest.com/pin/430797520612937183/

Светло розеви плочки

Сè изгледа добро кога ги гледате работите со розови очи, а истото важи и за бањата. Светло розовите плочки даваат светол, лесен и колоритен изглед на бањата. Вертикалните розови ѕидни плочки прават малата бања да изгледа повисока отколку што е, додека подните плочки имаат опсег на бои од сина до розова за да додадат прекрасен и елегантен изглед. Кога вашата целосно розова бања е премногу, ве советуваме да се одлучите само за розови подни плочки со малку убав геометриски дизајн за да и дадете на бањата позабавен изглед.

https://www.pinterest.com/pin/310818811789130760/

СИНИ ПЛОЧКИ

Мала бања со сини плочки ќе работи одлично. Можеби мислите дека треба да се одлучите за светло сини плочки, но земете го нашиот збор – темно сината ќе изгледа убаво и во мала бања. Добрата страна на сината е што одлично се комбинира со други нијанси.

https://www.pinterest.com/pin/571323902737800957/

ЗЕЛЕНИ ПЛОЧКИ

Зелените плочки во мала бања се совршен начин да додадете малку поприроден изглед на просторот (особено во комбинација со сина боја, која е поврзана со огромно пространство на вода). Освен тоа, зелената е идеална боја за опремување на бања во бохо стил, бидејќи ќе додаде опуштен и удобен изглед и на најмал простор.

https://www.pinterest.com/pin/21181060733952826/

Поврзани вести

Премиерот Ковачевски ја предводи владината делегација во официјална посета на Бугарија

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија Димитар Ковачевски денеска заминува за Софија каде ќе ја предводи владината делегација во дводневна официјална посета на Република Бугарија во чии рамки е предвидено и...

Има 51 година и тело како девојка: Ова е вежба за совршена форма во која се колне Меланија Трамп!

Меланија Трамп, за време на поголемиот дел од претседателствувањето на нејзиниот сопруг, остана една од најприватните први дами на САД. Секогаш беше таква, речиси не пушташе некој во многу зафатениот живот на...

Владата го прифати Меморандумот за разбирање за развој на железничкото поврзување „Скопје-Софија“ со Република Бугарија

Владата на Република Северна Македонија на денешната 6-та седница, го разгледа и прифати усогласениот Текст на Меморандум за разбирање за развој на железничко поврзување меѓу Република Северна Македонија и Република Бугарија „Скопје-Софија“.

Благо намалување на нивото на реките, водостојот на природните езера ист како вчера

 Водостоите кај дел од реките во земјава се над просекот за јануари, но бележат благо намалување во споредба со вчера. За разлика од нив, резултатите од последните мерења направени од Управата за...

Најважното

Владата го прифати Меморандумот за разбирање за развој на железничкото поврзување „Скопје-Софија“ со Република Бугарија

Владата на Република Северна Македонија на денешната 6-та седница, го разгледа и прифати усогласениот Текст на...

Премиерот Ковачевски утре на средба со бугарскиот претседател Румен Радев

Владина делегација составена од 16 министри, членови на кабинетот и премиерот Димитар Ковачевски од денеска се во дводневна официјална посета на Софија.

Какво време не очекува следниве денови?

Во следните денови ќе биде сончево со мала до умерена облачност и многу студено. Ќе дува умерен ветер од северен правец.

ФОТО: Голем пожар во Битола – гори фабрика

Голем пожар во Битола, како што јавува репортерот на 4NEWS.mk станува збор за пожар во производствен погон. Пожарот избувнал...

Еве каква временска прогноза не очекува во следните денови

Во следните денови времето ќе биде многу студено и ветровито со умерен до засилен северозападен ветер. Денес и утре особено во северните...