AlbanianBulgarianEnglishGreekMacedonianSerbianTurkish

7 најчудни факти за папата Франциск

Папата Франциск (84) е првиот не-европски папа по Григориј III, кој бил роден во денешна Сирија.

Еве 7 чудни факти што веројатно не сте ги знаеле за него:

  1. Изгубли дел од белите дробови

На 21 година, папата Франциск страдаше од пневмонија опасна по живот и разви три цисти. Дел од белите дробови му беа исечени за да ја преживее борбата против болеста. Иако губењето на поголемиот дел од едно белодробно крило не го загрози неговото здравје или животниот век, тој не смее да има напорни вежби.

  1. Еднаш работел како шеф во ноќен клуб

Додека бил студент во Буенос Аирес, папата работел како шеф во локален бар за да заработи дополнителни пари. Исто така, работел како хемиски технолог пред да ги започне своите теолошки студии.

  1. Љубител е на тангото

Како млад човек, едно од омилените хоби на папата Франциско беше танцувањето со пријателите. Имаше и омилен танц. „Го сакам тангото и танцував како млад човек“, откри Папата во биографијата за El Jesuita.

  1. Не гледа телевизија од 1990 година

Папата Франциско не гледа телевизија од 15 јуни 1990 година, откако се обврза на Богородица, ветувајќи дека ќе се воздржи од тоа. Затоа тој ретко го гледаше Сан Лоренцо – фудбалскиот тим за кој навиваше како момче – следејќи ги нивните успеси преку весниците.

  1. Има фудбалски тим именуван по него

Клубот Депортиво Папа Франциско е полу-професионален фудбалски клуб со седиште во Сан Франциско Солано во провинцијата Буено Аирес и е именуван во чест на Папата.

  1. Објави албум

Папата Франциско објави прогресивен рок албум „Стани!“ во ноември 2015. Се состои од различни говори на папата Фрањо, снимени помеѓу 2013 и 2014 година. Секоја е придружена со музички песни на молитви и песни што опфаќаат различни жанрови.

  1. Еднаш имаше девојка

Во своите помлади години, папата Фрањо беше романтично поврзан со неименувана жена – но тоа не можеше да се скрие.

„Таа беше пријателка со која отидов на танц. Но, тогаш ја открив мојата верска вокација“, откри Папата во биографијата.