Поврзи се

4NEWS.mk

Адвокатите на Асанж ќе му бараат азил во Франција

Published

on

Европскиот правен тим на Џулијан Асанж денеска соопшти дека ќе се обиде за него да побара азил во Франција, на само неколку дена пред почетокот на сослушувањето во Лондон за негова екстрадиција во САД заради обвинение за шпионирање.

-Текстот продолжува по рекламата-

-Сметаме дека ситуацијата е доволно сериозна и наша должност е да разговараме за тоа со претседателот Емануел Макрон, изјави угледниот француски адвокат Ерик Дипон-Морети, пренесуваат американските медиуми.

Дипон-Морети е еден од адвокатите кои на прес конференција во Париз објаснија зошто сметаат дека случајот против Асанж е неправеден, споменувајќи го неговото лошо здравје и тврдејќи дека во затворот во Лондон биле повредени неговите права.

Адвокатите, исто така, предупредија дека сите новинари ќе трпат последици доколку Асанж биде екстрадиран и затворен во САД.

Француските членови на тимот изјавија дека работат врз конкретно барање Макрон да му одобри на Асанж азил во Франција, каде, инаку, тој има деца.

Балтазар Гарсон, шпански координатор на тимот на Асанж, го повтори планот на неговиот клиент на сослушувањето за екстрадицијата да тврди дека администрацијата на Трамп му понудила помилување. Наводен услов за тоа бил Асанж да мора да се согласи да каже дека Русија не е вмешана во протекувањето на мејловите од Демократскиот национален комитет кои Викиликс ги обави во текот на изборната кампања во САД во 2016 година

Белата куќа одлучно го негираше ова тврдење.

Асанж, мина седум години во лондонската амбасада на Еквадор, пред во април 2019 година да биде предаден на британската полиција. Во ноември Шведска се откажа од истрагата за сексуални злосторства изврешени од него, бидејќи минало премногу време, пренесоа агенциите.

Извор: Сител телевизија

Loading...
Совет за етика во медиуми

Реклама
Македонија

ВОЗНЕМИРУВАЧКО ВИДЕО ОД ШТИП: Момчиња тепаат девојка, МВР најави најстроги санкции

4NEWS.mk

Почина најстариот брат на Борис Трајковски- Мојсеј Трајковски

4NEWS.mk

Австралиски научници открија: Лек против вошки го убива вирусот Ковид-19

4NEWS.mk

Во Австрија за првпат повеќе оздравени од новозаразени

4NEWS.mk

Бил Гејтс предлага три чекори за справување со новиот коронавирус

Македонија

Спасовски: 250 илјади вработени можат да добијат минимална плата од 14.500 денари за април и мај

4NEWS.mk

Жител на Горно Коњаре осомничен за обид за убиство и за напад врз полициски службеници

Македонија

Што доколку добивте отказ или договор за спогодба на работа? Одговара Ангеловска во „Click Plus“

4NEWS.mk

Пациентот од Кратово кој синоќа почина во Ковид центарот во ГОБ 8-ми септември не бил позитивен на корона вирусот

4NEWS.mk

Северна Кореја тврди дека нема ниту еден случај на Ковид-19

Реклама
WP2FB Auto Publish Powered By : XYZScripts.com