Поврзи се

Македонија

Ахмети: Автопатот Скопје-Блаце ќе биде готов за 2 години – градежните работи застанаа поради експропријацијата на земјиштето

Published

on

„По два дена, повторно сме на автопатот Скопје – Блаце, овде се уште нема никакво движење и не гледаме багерите кои почнале со работа. Видовме неколку геометри кои дошле да мерат, а поставена е и табела на која е прикажан проектот кој ќе се гради“, Африм Јонузи – репортер на ТВ21.

-Текстот продолжува по рекламата-

И денеска бевме на автопатот Скопје-Блаце за да видиме дали работат багерите за изградба на автопатот.

На друго место, а не на истото место каде што бевме во понеделник, ни рекоа дека отишле неколку багери и дека работат. Отидовме на тоа место но градежните работи беа оставени на пола. Ни рекоа дека работите ги спречиле жителите на село Блаце поради тоа што не се согласуваат со цената со која државата го купува земјиштето. Багерот стои, нема кој да го вози и да работи со негоВчера лидерот на ДУИ, Али Ахмети, во Клик Плус изјави дека овој проект ќе заврши за 2 години.

Loading...

„Немој да бидеш скептичен, за 1 или 1.5 години ќе биде готов автопатот Скопје-Блаце“, изјави Али Ахмети – претседател на ДУИ.

ТВ21 се обиде да разговара со жителите на село Блаце, но тие изјавија дека не се откажуваат и бараат земјиштето да им биде платено по цената која тие ја бараат, а за тоа ангажирале и адвокат.
Инаку сите постапки за започнување на градежните активности се завршени, избран е и изведувачот, но засега тие „висат“ поради експропријација на земјиштето.

.

Извор: ТВ21

Loading...

Совет за етика во медиуми

Македонија

7-ма седница на Владата – ова се новите одлуки

4NEWS.mk

Шахпаска: Не е целосно исполнет капацитетот во градинките, 47 деца и 14 вработени се во изолација

Македонија

Бирократијата за претпријатијата намалена, државата добро котира по индексот на бирократија

4NEWS.mk

Здружение на оштетени штедачи: Кој ја ограби Еуростандард Банка и зошто?

Македонија

Приведен маж од гостиварско по потерница за затворска казна од шест години

4NEWS.mk

Расте бројот на позитивни на корона – се намалува бројот на тестови

Македонија

Шилегов: Продолжува остранувањето на дивоградбите од Скопје 2014

4NEWS.mk

Груевски: Политичарите кои учествуваат во овие злодела еден ден прилично ќе се загрижат

Македонија

Потпишан етичкиот Кодекс – членовите на Владата и функционерите се обврзаа на транспарентно и одговорно работење

4NEWS.mk

Царовска: Учебната година ќе почне организирана, но со голем број предизвици

Македонија

Еве кој ќе добие платежна картичка „Купувам домашно“ од државата

Македонија

Се укинува ПЦР тестот со соедните земји?!

Македонија

Димовски: Бугарската нација е 30 години пред македонската, тоа се злоупотребува

4NEWS.mk

Лиза Шаќири до Касами и Груби: Не не омаловажувајте, ретко кој дипломиран Албанец не знае македонски!

Македонија

Прегазиле сообраќаец и избегале – двете лица пронајдени и приведени

Македонија

Над 80 дуќани во ГТЦ затворени – се издаваат без кирија, сметките „изгор“, дел од нив паушални

4NEWS.mk

Предвреме ќе се исплатат септемвриските пензии

4NEWS.mk

Хоспитализиран Љубе Бошкоски поради компликации со коронавирусот

4NEWS.mk

Протест на ВМРО-ДПМНЕ против неправдите, политичкиот реваншизам и политичкото насилство од страна на власта

Македонија

Трошната колиба ја дели со животните – 36-годишниот Борче живее во влага, без струја и вода

Македонија

Во градскиот парк во Кавадарци од денеска и официјално започна со работа регионален вински музеј

Музика и Филм

Уште една „ приказна“ за сите нас, Васил Гарванлиев ја промовираше новата песна

Музика и Филм

Со ангелски глас и песна во модерен ритам Сања Димова ќе ја освојува домашната сцена

Македонија

Лифтовите потенцијални жаришта на коронавирусот – како да ги направиме безбедни?

Македонија

Венко Филипче тројно погледан на ТВ21 од Канал 5 телевизија

Македонија

Соопштение за мерките на ВРСМ за првата фаза на олабавување на вонредните околности

Македонија

ТВ21 ЕКСКЛУЗИВНО: Потврден говедски коронавирус во Македонија, човек може да го зарази својот миленик, но не и обратно

Музика и Филм

„THE ELEPHANT“ прв македонски краткометражен филм со ирски и старо англиски акцент

Музика и Филм

Македонец во Словенија направи песна репрезент за градот

Македонија

ВИДЕО: Силна експлозија во фабрика во Битола – на терен противпожарни екипи

WP2FB Auto Publish Powered By : XYZScripts.com