Поврзи се

Македонија

Ахмети ги покани на маса албанските партии – Заев: Ова е притисок од ДУИ за позицијата премиер

Published

on

Лидерот на ДУИ, Али Ахмети ги покани на средба четворицата претседатели на албанските парламентарни партии, на Алтернатива, Африм Гаши, на Движење Беса, Биљал Касами, на АА, Зијадин Села и на ДПА, Мендух Тачи.

-Текстот продолжува по рекламата-

Ахмети заедничката маса ја повикува за на 13 август, на годишнината од Рамковниот договор. Во соопштението до медиумите не се откриваат детали за што ќе се зборува на оваа средба. За ТВ21 портпаролот на ДУИ, Бујар Османи рече дека ќе се зборува за прашањето за премиер Албанец.

„Ќе се разговара за важни државни национални теми кои бараат заеднички став на парламентарните албански партии на власт и тие во опозиција како што се изборот на г. Зибери за премиер како неполитички албански кандидат поддржан од ДУИ, за Рамковниот договор, за Преспанскиот договор, Договорот со Бугарија, преговорите со ЕУ кои бараат вметнување на цел политички спектар во Парламентот за усвојување на законите во функција на усогласување со ЕУ“, вели Бујар Османи.

Loading...

Оваа покана на Ахмети албанските лидери следи откако лидерот на Интегративците и официјално ги започна преговорите за формирање влада со лидерот на СДСМ, Зоран Заев кој ја предводи коалицијата Можеме, чиј дел е и Движење Беса. Заев за ТВ21 рече дека повикот на Ахмети за заедничка маса го гледа како притисок врз него и коалицијата.

ТВ21:Дали ова го гледате како притисок за идејата за премиер Албанец и дали доколку има било каков договор меѓу овие партии, би влијаело во формирањето на вашето мнозинство?

 Заев: Да, го гледам ова како притисок врз мене, СДСМ и коалицијата Можеме, за премиер по предлог на ДУИ. А за второто прашање  е прерано да кажам било каков коментар.

Од Движење Беса партнер на коалицијата Можеме, велат дека ја добиле поканата, а одлука за учество се уште немаат. Генералниот секретар на Беса, Арјанит Хоџа за ТВ21 рече дека “утре ќе имаат состанок на Централното раководство и потоа ќе имаат соопштение до медиумите.

Сега за сега без став се и коалиционите партнери Сега е време, АА и Алтернатва кои најавуваат дека одлука ќе донесат вечерва.

„Заедничката маса на албанските парламентарни партии требаше да се свика кога се правеа уставни измени. Ние уште тогаш баравме да се свика таква маса за заедничкиот интерес на Албанците во РСМ. За нас повторно е многу важен статусот на Албанците во РСМ, затоа до крај на денот ќе донесем одлука заедно АА-ААА како коалиција, дали вреди да се седне на маса со албанските парламентарни апртии“, посочи Арбен Таравари.

„Вечерва најтесното партиско раководство има состанок и ќе донесе одлука за поканата. За тоа ќе се координираме и со коалициониот партнер“, додаде Скендер Реџепи.

Побаравме став и од ДПА, но одговор не добивме.  

.

Извор: ТВ21

Loading...

Совет за етика во медиуми

4NEWS.mk

Почна протестниот собир против референдумското изјаснување пред две години

Македонија

Штипските советници чекаат кога ќе се распишат изборите за градоначалник, по што ќе знаат дали ќе избираат в.д градоначалник

4NEWS.mk

Баркли ја засили Астон Вила

Македонија

Мас: Го поддржуваме почетокот на преговорите на Македонија со ЕУ до крајот на 2020

4NEWS.mk

На ГАК новороденче родено позитивно на Ковид-19, се испитува дали е прв случај за вертикална трансмисија

Македонија

Средба Заев-Чаба: Пред граѓаните и државата се нови историски можности во евроинтеграциите и економијата

4NEWS.mk

194 нови случаи на Kовид-19 и двајца починати пациенти

Македонија

Нови 194 случаи на Ковид-19 во Македонија, починаа две лица, оздравени 158 пациенти

4NEWS.mk

ВМРО-ДПМНЕ на протест во сабота против мафијата

Македонија

Филипче: Свесен сум дека медицинските сестри во Инфективна клиника се исцрпени, и затоа дошло до комуникација на повисок тон

Македонија

Се укинува ПЦР тестот со соедните земји?!

Македонија

Еве кој ќе добие платежна картичка „Купувам домашно“ од државата

Македонија

Аудио „бомба“ од минатото – Јанкуловска до Ставревски: „Сите ќе завршиме во затвор“

Македонија

Димовски: Бугарската нација е 30 години пред македонската, тоа се злоупотребува

Македонија

Прегазиле сообраќаец и избегале – двете лица пронајдени и приведени

4NEWS.mk

Заев: Со четвртиот пакет мерки не е заборавен никој

Македонија

Трошната колиба ја дели со животните – 36-годишниот Борче живее во влага, без струја и вода

Македонија

Над 80 дуќани во ГТЦ затворени – се издаваат без кирија, сметките „изгор“, дел од нив паушални

Македонија

Георгиев: Мислам дека Мицкоски ќе „преживее“

4NEWS.mk

Протест на ВМРО-ДПМНЕ против неправдите, политичкиот реваншизам и политичкото насилство од страна на власта

Македонија

Во градскиот парк во Кавадарци од денеска и официјално започна со работа регионален вински музеј

Музика и Филм

Уште една „ приказна“ за сите нас, Васил Гарванлиев ја промовираше новата песна

Музика и Филм

Со ангелски глас и песна во модерен ритам Сања Димова ќе ја освојува домашната сцена

Македонија

Лифтовите потенцијални жаришта на коронавирусот – како да ги направиме безбедни?

Македонија

Венко Филипче тројно погледан на ТВ21 од Канал 5 телевизија

Македонија

Соопштение за мерките на ВРСМ за првата фаза на олабавување на вонредните околности

Македонија

ТВ21 ЕКСКЛУЗИВНО: Потврден говедски коронавирус во Македонија, човек може да го зарази својот миленик, но не и обратно

Музика и Филм

„THE ELEPHANT“ прв македонски краткометражен филм со ирски и старо англиски акцент

Музика и Филм

Македонец во Словенија направи песна репрезент за градот

Македонија

ВИДЕО: Силна експлозија во фабрика во Битола – на терен противпожарни екипи

WP2FB Auto Publish Powered By : XYZScripts.com