АКО САКАТЕ ДОЛГ И ЗДРАВ ЖИВОТ, ЗАБОРАВИ ВЕДНАШ НА ОВИЕ 4 НАВИКИ: Ова се најголемите непријатели на здравјето!

Според новото истражување објавено во списанието „Превентивна медицина“, очекуваниот животен век може да се продолжи доколку се избегнат четири лоши животни навики: пушење, алкохол, лоша исхрана и неактивност.

Фактор на ризик

Во истражувањето на научниците од Универзитетот во Цирих учествувале 16.721 лице на возраст од 16 до 90 години. Целта на истражувањето беше да се утврди како се чини дека здравите животни навики се изразени во бројки и да се докаже како избегнувањето на нездрави фактори може да придонесе за продолжување на животниот век.

Истражувањата покажаа дека пушењето е дефинитивно најголемиот ризик фактор, а пушачите имаат 57 отсто поголем ризик од прерана смрт. Исто така, луѓето кои не избегнуваат ниту една од четирите лоши животни навики имаат два и пол пати поголем ризик од прерана смрт.

  • Бевме прилично изненадени од два и пол пати поголемиот ризик од прерана смрт што го создаваат овие четири фактори кога ќе се комбинираат. На пример, 75-годишен маж, кој не избегнува ниту еден од овие четири фактори на ризик, има само 35 проценти веројатност да ги преживее следните десет години. Но, ако истата личност ги избегнува овие фактори на ризик, шансите за подолг живот се високи до 67 проценти – велат истражувачите.

Нездрава храна

Покрај тоа, влијанието на нездравиот начин на живот се зголемува со возраста. За луѓето на возраст меѓу 45 и 55 години кои пушат, пијат алкохол, не вежбаат и се хранат нездраво, ефектот на негативните фактори е значително помал отколку кај луѓето на возраст од 65 до 75 години. Шансите 75-годишник да живее здраво ќе бидат 67 проценти во следните десет години.

Поврзани вести

27 јануари – Свети Сава е неработен ден за граѓаните припадници на српската заедница

Министерството за труд и социјална политика соопштува дека согласно со Законот за празниците на РМ („Службен весник  на  РМ„ бр.21/98 и 18/07), 27 јануари 2022 година (четврток), Свети Сава е неработен ден за...

Ова е најплатениот музичар за 2021 година- заработил вртоглава сума

Брус Спрингстин, со заработка од 590 милиони долари е прогласен за најплатен музичар за 2021 година, објави списанието „Ролинг стоун“. Најголем дел од заработката е од продажба на своите...

Александар Николоски избран за потпретседател на Европската народна партија во ПС на Совет на Европа

Пратеникот од ВМРО-ДПМНЕ Александар Николоски денеска на првиот ден од зимската сесија на Парламентарното Собрание на Совет на Европа, која се одржува во хибриден формат, поради пандемијата, е избран за потпретседател на...

Премиерот Ковачевски утре на средба со бугарскиот претседател Румен Радев

Владина делегација составена од 16 министри, членови на кабинетот и премиерот Димитар Ковачевски од денеска се во дводневна официјална посета на Софија. Во Бугарија ќе биде одржана заедничка меѓувладина...

Најважното

Премиерот Ковачевски утре на средба со бугарскиот претседател Румен Радев

Владина делегација составена од 16 министри, членови на кабинетот и премиерот Димитар Ковачевски од денеска се...

Какво време не очекува следниве денови?

Во следните денови ќе биде сончево со мала до умерена облачност и многу студено. Ќе дува умерен ветер од северен правец.

ФОТО: Голем пожар во Битола – гори фабрика

Голем пожар во Битола, како што јавува репортерот на 4NEWS.mk станува збор за пожар во производствен погон. Пожарот избувнал...

Еве каква временска прогноза не очекува во следните денови

Во следните денови времето ќе биде многу студено и ветровито со умерен до засилен северозападен ветер. Денес и утре особено во северните...

Сончево со мала до умерена облачност, многу студено и ветровито

Сончево со мала до умерена облачност, многу студено и ветровито. Ќе дува умерен до засилен ветер од северозападен правец.