АКО ВЕ БОЛИ ГЛАВАТА ПРИ СЕКОЈА ПРОМЕНА НА ВРЕМЕТО: Еве што да правите!

Еве 7 докажани методи кои делуваат против главоболките предизвикани од променливото време:

  1. Масажа

Научно е докажано дека ако човек често пати од главоболки, ќе помогне масажа која се применува најмалку 2 до 3 пати неделно. Нападите на главоболка целосно ќе исчезнат.

  1. Истегнување

Тензичните болки се јавуваат поради стагнација на крв во пределот на зоната на вратот и поради фактот што мускулите стануваат вкочанети или „вкочанети“. Правете едноставни вежби: свртете ја главата лево – десно, потоа на страна, па во круг. Правете ја оваа вежба околу две минути.

  1. Топло – ладно

Ако болката е пулсирачка, тогаш можете да ставите мраз или влажна крпа на слепоочниците – тука се важните артерии кои го снабдуваат церебралниот кортекс со крв. Мало намалување на температурата може брзо да ја ублажи главоболката. Напротив, ако болката ве притиска, тогаш треба да ставите нешто топло на задниот дел од вратот – тоа ќе го намали притисокот.

  1. Намалете го кофеинот

Кофеинот може да ги стесни крвните садови околу мозокот, што може да предизвика мигрена. Повеќе од 3 шолји кафе ќе предизвикаат проблеми. Запомнете дека темното чоколадо е, се разбира, добро за срцето, но содржи и кофеин и е една од намирниците што предизвикуваат главоболки.

  1. Не јадете сува храна

Ткивата што го опкружуваат мозокот се 90% вода, па дехидрацијата води до нервна иритација и болка. Кога има недостаток на течност во телото, крвта се згуснува, што дополнително ја влошува реакцијата на временските услови. Пијте 1,5-2 литри вода дневно.

  1. Фокусирајте се на јаткастите плодови, гравот и ѓумбирот

Минералниот магнезиум во трагови го регулира протокот на крв во мозокот и нивото на шеќер во крвта. Го има во свеж зелен зеленчук, домати, јаткасти плодови, грав и овесна каша. Заедно со витаминот Б6, го регулира автономниот нервен систем и ја намалува метеочувствителноста. Исто така, за оние кои често страдаат од главоболки, добро е почесто да јадат ѓумбир. Неговата активна состојка, капсаицинот, го блокира дејството на одредени супстанции кои предизвикуваат воспаление на крвните садови и мигрена.

  1. Создадете микроклима

Не можеме да се справиме со она што е надвор од прозорецот. Но, секој може да создаде микроклима која е добра за вашата глава. Многу често не можеме да се справиме со главоболката без лекови, едноставно затоа што не можеме да се опуштиме. Оттука и постојаниот пренапон. Поставете минути за „растовар“ – најмалку 20 минути по работниот ден, слушајте пријатна музика во позадина, научете да го контролирате дишењето и што е најважно, научете да ја исчистите главата од сите стресни мисли за кратко време!

Поврзани вести

Премиерот Ковачевски ја предводи владината делегација во официјална посета на Бугарија

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија Димитар Ковачевски денеска заминува за Софија каде ќе ја предводи владината делегација во дводневна официјална посета на Република Бугарија во чии рамки е предвидено и...

Има 51 година и тело како девојка: Ова е вежба за совршена форма во која се колне Меланија Трамп!

Меланија Трамп, за време на поголемиот дел од претседателствувањето на нејзиниот сопруг, остана една од најприватните први дами на САД. Секогаш беше таква, речиси не пушташе некој во многу зафатениот живот на...

Владата го прифати Меморандумот за разбирање за развој на железничкото поврзување „Скопје-Софија“ со Република Бугарија

Владата на Република Северна Македонија на денешната 6-та седница, го разгледа и прифати усогласениот Текст на Меморандум за разбирање за развој на железничко поврзување меѓу Република Северна Македонија и Република Бугарија „Скопје-Софија“.

Благо намалување на нивото на реките, водостојот на природните езера ист како вчера

 Водостоите кај дел од реките во земјава се над просекот за јануари, но бележат благо намалување во споредба со вчера. За разлика од нив, резултатите од последните мерења направени од Управата за...

Најважното

Владата го прифати Меморандумот за разбирање за развој на железничкото поврзување „Скопје-Софија“ со Република Бугарија

Владата на Република Северна Македонија на денешната 6-та седница, го разгледа и прифати усогласениот Текст на...

Премиерот Ковачевски утре на средба со бугарскиот претседател Румен Радев

Владина делегација составена од 16 министри, членови на кабинетот и премиерот Димитар Ковачевски од денеска се во дводневна официјална посета на Софија.

Какво време не очекува следниве денови?

Во следните денови ќе биде сончево со мала до умерена облачност и многу студено. Ќе дува умерен ветер од северен правец.

ФОТО: Голем пожар во Битола – гори фабрика

Голем пожар во Битола, како што јавува репортерот на 4NEWS.mk станува збор за пожар во производствен погон. Пожарот избувнал...

Еве каква временска прогноза не очекува во следните денови

Во следните денови времето ќе биде многу студено и ветровито со умерен до засилен северозападен ветер. Денес и утре особено во северните...